Doc. Ing. Blažena Papánková, PhD., Bratislava - november 2023

Milá Miladka, Lydka - fantastické duše Monady. Ku všetkým gratulantom sa pripájame aj my s Veronikou. Boli sme dlhé roky vašimi každoročnými klientkami v Permone, potom v Patinciach, Patrii, Piešťanoch... Každý pobyt bol pre nás obohacujúcim zážitkom vďaka vašej neutíchajúcej energii a priateľstvu. Tento rok nám to nevyšlo, tešíme sa na rok. Držte sa v zdraví, nech sa vám aj naďalej darí.


Jitka Zelenková, Praha - november 2023

Lydko, Miladko a celá Monado, gratuluji, vzpomínám, fandím a snad se někdy potkáme.


Mgr. Janka Benčíková a Ing. Pavol Benčík, Veľký Biel - november 2023

Milé naše dlhoročné priateľky - Miladka a Lýdia. Mali sme to štastie spoznať vás od samého začiatku vášho - pre telo a dušu - vynikajúceho bezkonkurenčného konceptu. Ďakujeme a prajeme vám pekné chvíle v osobnom živote. Hlavne buďte zdravé.


RNDr. Eva Močiariková, Bojnice - november 2023

Milá Lydka a Miladka. Gratulujeme vám k výročiu, želáme vám ešte veľa úspešných rokov s Monadou, veľa spokojných klientov a ďakujeme za krásne strávené spoločné chvíle na pobytoch, na ktoré veľmi radi spomíname. Prajeme vám veľa zdravia a pohody.


Jaroslava Dvorská, Piešťany - november 2023

Prajem vám ku krásnemu 30. výročiu všetko najlepšie, aby ste i naďalej robili radosť svojim klientom. Máte úžasný prístup a kreativitu. Gratulujem.


Estera Lichvarčíková, Rimavská Sobota - november 2023

Gratulujem k 30. výročiu a držím palce k úspechom v ďalších rokoch. Nech vás energia a láska k cvičeniu a zdravému životnému štýlu sprevádza i naďalej. Verím, že ešte budeme spolu cvičiť.


Natália Závodská, Myjava - november 2023

Milí Monaďáci. Bola to úžasná myšlienka a výborne ste ju naplnili. Vždy som hovorila a hovorím, že  MONADA ma drží pri živote. A určite nie som sama. Srdečne vám gratulujem a želám do ďalších rokov pevné zdravie, veľa inšpirácie a tvorivých síl, dobré podmienky pre vašu činnosť. Miladka, Mirko, Lydka, boli ste a ste skvelí!


Eva Maráčková, Piešťany - november 2023

Srdečne blahoprajem našej aj vašej Monade k jej 30. výročiu. S radosťou sledujem vašu cestu, ktorá prináša individuálne relaxačné pobyty plné pokoja a uzdravenia. Gratulujem k výnimočným 30 rokom, ktoré naplnili moje srdce a aj srdcia mnohých iných šťastím a priniesli do sveta svetlo radosti. Nech vaša cesta pokračuje v rozkvitaní a prináša ešte viac pohody a lásky do životov ostatných.


MUDr. Dagmar Bujalková, Prievidza - november 2023

Milá  Miladka, milá Lydka, blahoželám Vám k 30. výročiu založenia vašej MONADY. Zároveň vám prajem pevné zdravie, veľa síl a chuti ešte dlho rozdávať vašu láskavosť a energiu pre tých, ktorí to potrebujú.


Dana Hanáková, Bratislava - november 2023

Gratulujem a veľký obdiv odo mňa. Pamätám si, keď som Miladku pozerala vo vysielaní v Markíze, kde cvičila a rozprávala o zdraví a ako si ho udržať. Tak ma to zaujalo, že keď som mala možnosť ísť na ozdravný pobyt, vyhľadala som si MONADU. A to bolo dobré rozhodnutie, pretože stále, keď som sa vrátila z vašich pobytov, bola som nabitá silou a novou energiou. Pozdravujem vás.


Hana Sahajová, Zlín - november 2023

Milá Monado! Z celého srdce se připojuji k té spoustě gratulantů, ale ve Vašem případě spíše přátel a přeji vám do dalších let spoustu energie, nápadů, elánu a životního optimismu. A nám ostatním přeji jen to, abyste tu ještě dlouho s námi byli a přinášeli takové potěšení na duchu i na těle jako doposud. Moc zdravím ze Zlína. Vaše vděčná Hana Sahajová


MUDr. Mária Maláriková, Šaľa - november 2023

Blahoželám MONADE, Miladke a Lýdii. Vždy postavili na nohy tých, ktorí prišli. Povzniesli telo, dušu. A vždy tam bola dobrá spoločnosť a nálada. Zábava i sranda!


Mária Maťašová, Stropkov - november 2023

Milá MONADA! Ďakujem za krásne chvíle, ktoré som s vami mohla stráviť, za možnosť spoznávania nových ľudí. V čase, keď ste sa “narodili” a “rástli”, mali ste koncept, ktorý bol - dovolím si tvrdiť - jedinečný. A to vám milí moji prajem, aby vaše pobyty aj naďalej boli útočiskom a oázou pokoja. A samozrejme vždy vypredané na 100 percent.


Ing. Jela Neuschlová, Handlová – október 2023

Ďakujem za dni plné oddychu, všetci sme sa cítili fantasticky. Objavili sme pohybové cvičenia, posilňujúcu telesnú symetriu a rovnováhu. Prechádzali sme sa očarujúcou prírodou a deň sme vždy ukončili s pocitom novej sily, pružnosti a duševnej koncentrácie.


Natália Závodská, Myjava – september 2020

Patrím medzi priaznivcov MONADY úplne od jej začiatkov. Na relaxačné pobyty s cvičením skvelej  zdravotnej jogy sme chodili najprv s manželom na Podbanské, postupne sa k nám pridali aj deti a vnúčatá. Odkedy nám v roku 2020 zmenil život COVID-19, čakali sme až do leta, kým budeme môcť ísť na pobyt s MONADOU. A absolvovali sme ich štyri! Už dlhé roky ma MONADA a jej cvičenia doslova držia pri živote. Vďaka ním dokážem fungovať, majú veľký pozitívny zdravotný efekt. Človek príde na pobyt unavený, vyčerpaný, ubolený a o pár dní sa cíti ako znovuzrodený. Aj doma mám vaše cvičenia na DVD aj USB, snažím sa pravidelne cvičiť, ale niet na to, keď si zacvičím na pobyte v skupine. To ma vždy postaví na nohy!  


Eva a Vít Sklenář, Australia - február 2018

Už druhýkrát sme s manželom absolvovali Detoxikačný pobyt podľa Splnu Mesiaca. Som učiteľka jogy, vrelo odporúčam tento pobyt s jogovo-rehabilitačnými cvikmi, ktoré zvládnu aj tí skôr narodení. Očistíte si telo i dušu, pozitívne myslenie potom príde samo od seba. Boli sme úžasná skupina pod vedením Lýdie a Miladky. Atmosféra bola veľmi priateľská. Všetko sa krásne umocnilo pobytom pod pyramídou a prednáškami tarotu ako aj jeho výkladom. Tešíme sa na ďalší pobyt. Ďakujeme úžasným lektorkám, celému kolektívu Monada a prajeme lásku, svetlo a zdravie do ďalších dní.


Helena Baloghová, Imeľ – december 2016

Môj príbeh: MONADA a JA.
Pred šiestimi rokmi som ostala doma z práce, následne som ovdovela, manžel bol dlho vážne chorý, a prichádzali starosti, ťažkosti, vyčerpanosť a zdravotné problémy. Bolo to náročné obdobie, mala som pochmúrne myšlienky, cítila som sa osamotená a bezvládna. Hľadala som dlho, ku komu sa obrátiť, komu sa zdôveriť, či lekárovi, duchovnému, deťom, kamarátkam...
Až ma raz suseda požiadala o pomoc pri jarnom upratovaní rodinného domu, ktorý zdedila po rodičoch a tam som našla časopis, v ktorom bol krásny článok o zdraví, radosti, vnútornej harmónii. Neviem aký to bol časopis, ani názov článku si nepamätám. Len to viem, že článok napísala Ing. Milada Dobrotková z MONADY. V tom momente som mala silný pocit, že tu je chvíľa, keď mi niekto môže podať pomocnú ruku.
Totiž spomenula som si na jednu vzácnu múdrosť, v ktorej sa hovorí:
"Dbaj na svoje pocity, pretože tie vytvárajú¬ tvoje myšlienky.. Dbaj na svoje myšlienky, pretože sa stávajú tvojimi slovami.. Dbaj na svoje slová, pretože sa stávajú tvojimi činmi.. Dbaj na svoje činy, pretože sa stávajú tvojimi zvykmi.. Dbaj na svoje zvyky, pretože sa stávajú tvojím charakterom..Dbaj na svoj charakter, pretože ten je, bol a bude tvojím osudom.“
Vygooglila som kontakt na MONADU a koncom leta som šla na prvý relaxačno-ozdravovací pobyt, potom nasledujúci rok to bol detoxikačný pobyt na jar aj na jeseň, neskôr meditačný a tak je tomu až doteraz.
Naučila som sa, čo je správna životospráva, pravidelné cvičenie, pitný režim, správne dýchanie, spojenie sa s prírodou a so žiarivou energiou; úplne som zmenila uhol pohľadu na život. Dostala som impulz pre radikálnu zmenu môjho bytia.
Odvtedy denne cvičím, zdravo sa stravujem (sem-tam poruším:-)), v mojej záhrade si vypestujem biozeleninu aj ovocie, z vlastnej úrody robím zaváraniny pre mňa i pre rodiny mojich detí. Schudla som 22 kg, podľa merania diagnostiky organizmu mám výsledky v norme, zabudla som ako vyzerá čakáreň u lekára. Meditujem, nezaujímajú ma materiálne hodnoty. Udalosti prijímam ako prichádzajú, ľudí okolo mňa prijímam takých akí sú, bezvýhradne.
Chodím každé ráno na prechádzky so psom do prírody, týždenne raz chodím do tanečného krúžku, som členka miestneho spevokolu na zachovanie ľudových tradícií, píšem rodokmeň. Založila som v našej obci krúžok "Cvičíme pre zdravie a krásu", v ktorom s radosťou spolu so mnou cvičí 24 mladých i starších žien.
Venujem sa tomu, čo mi robí radosť, daria sa mi veci, ktoré sa mi predtým nedarili. Keď dávam, dostávam viacnásobne a zo dňa na deň pociťujem, čo je ozajstné šťastie, blaženosť a čo je láska; láska k prírode, k ľuďom, k sebe samej.
Cením si zázračnú moc Luny, blahodarné účinky slnečných lúčov a s vďakou prijímam všetko, čo dostávam. Viem sa tešiť z maličkostí, vážim si dary prírody, obdivujem kvitnúce stromy, vychádzajúce slnko, teším sa z hviezd na nebi, radujem sa zo spevu vtákov...
A výsledok? Za toto krátke obdobie som zažila viac krásneho ako za predchádzajúcich niekoľko rokov. Postavila som sa opäť na nohy, uvedomelo kráčam vytýčenou cestou za svojím cieľom. Uvedomujem si, že som sa narodila, aby som sa vysporiadala so životom a mala úspechy vo všetkých svojich činnostiach.
Cítim sa omladnutá a plná elánu. Teším sa úcte členov mojej rodiny, mojich priateľov - ľudí okolo mňa. Som spokojná. Som plná lásky a radosti, ktorú chcem rozdávať aj iným. Blaženosť prajem všetkým ľuďom na Modrej Planéte! Takto ovplyvnilo môj život stretnutie s MONADOU.
Ďakujem Miladke, ďakujem Lydke, ďakujem Sandrike. Veľké ĎAKUJEM posielam celej MONADE. Ďakujem aj sebe.


Ing. Adriana Drugová, ekonómka, Nové Zámky – november 2016

Milá Monáda – blahoželám k ďalšiemu výročiu úspešného fungovania Vašej milej spoločnosti. To už je 23 rokov?! To je krása! Aj to je krása – teda môj osobný pocit a osobné prežitky s Monadou – že Vás poznám skoro od začiatku ako skoro medzi prvými - Váš pobyt vychutnávajúcimi - v malinkom hoteli Javor pri Sĺňave v Piešťanoch. A potom znova a znova – veľakrát Hotel Sĺňava, Permon, Patince a Patince a Patince... úžasné – cítim sa ako Maskot Monady. Iba Vám, milí priatelia vďačím, že som spoznala jogu, úžasné techniky cvičebné, očistné, stravovacie, relaxačné, harmóniu, chuť a zmysel pracovať na svojom zdraví – proste cítiť sa fajn. Cítim – vďaka Vám – že ma Monada nikdy neprestane znova a znova priťahovať – proste ako bumerang hodený do priestoru, ktorý sa vždy vráti na to správne miesto... po strate energie, elánu, životných síl a optimizmu – z bežnej každodennej reality – je to nádherná životné sily obrodzujúca OÁZA... Ďakujem, že ste tu pre mňa - pre NÁS - po tom všetkom túžiacich. Adriana


Ing. Marian Holický, Bratislava – november 2016

Pred vyše 20-timi rokmi mne a mojej manželke pobyt s Monadou pomohol zladiť sa, resp. naladiť sa na začiatku vtedy začínajúcej spoločnej cesty životom. Spoločné ladenie s Monadou odvtedy prebehlo ešte dvakrát a aj mimo Monady pokračuje stále...


Eva Daneková, Žilina – apríl 2015

Pobytu som sa zúčastnila viackrát. MONADA mi veľmi zmenila život. Keď som bola prvý krát v roku 2000 spolu s mamou a dcérou, mala som zdravotné problémy a lekári mi tvrdili, že si na bolesti musím zvyknúť, nedá sa to liečiť. Po tomto prvom pobyte sa mi bolesti zmiernili a denným cvičením postupne ustúpili. Spoznala som tu mnoho milých a veľmi pozitívnych ľudí. Po každom pobyte som bola viac a viac pozitívne naladená, plná nových informácií, ktoré do dnešného dňa využívam v bežnom živote. Cvičenia viem naspamäť a cvičím ich denne. Nedám dopustiť na MONADU. Každému ju odporúčam. Keď som sa včera pozerala na spomienkové fotky a videla som sa na nich, spomienky mi prebehli mysľou. MONADA za všetko ďakujem, ďakujem, ďakujem.


Iveta Sabolčíková Hudáková, Košice – február 2013

Živo si pamätám, ako sme sa pred 15 rokmi s kamarátkou rozhodli pre pobyt s Monadou v Podbanskom v hoteli Permon. Ten čas, venovaný sebe, svojmu telu a svojej duši bol na nezaplatenie. Dychové cvičenia, spievanie mantier, úžasný kolektív žien, rozhovory o čakrách, či pozdravy Slnku alebo neopakovateľný pohľad na Kriváň pri raňajkách... to všetko prispelo k môjmu vtedy tak potrebnému "resetu" mysle. Pre mňa to bol naozaj pobyt plný pokoja a oddychu, kedy človek zabudne na každodenný stres a naučí sa spomaliť a vychutnávať čas, venovaný sebe.


Iveta Miháliková, Piešťany – september 2012

Po troch rokoch boja o svoje zdrave a po 25 rokoch manželstva som bola prvý krát niekde sama. Taký krásny zlom v mojom živote, kedy som začala postupne žiť svoj život. Ste úžasné, celá parta na pobyte na Podbanskom, ktoré je doteraz mojou srdcovkou. Dík za všetko a nech sa vám naďalej darí, prajem veľa spokojných klientov.


Adriana Dérerová, Prievidza – máj 2011

Pobytu s Monadou v hoteli Permon som sa zúčastnila dvakrát. Prvý krát sama a super som si oddýchla a relaxovala. Druhýkrát som nahovorila dve kamošky a pobyt sa im tiež moc páčil. Viackrát som nebola, ale mam doma DVD od Monady, podľa ktorých dodnes cvičím a rada pri tom spomínam na super pobyt. A viem, že ešte pôjdem...


Magda Paveleková, herečka, Bratislava - júl 2006

V Monade so bola prvý krát pred desiatimi rokmi, presvedčila ma moja priateľka. Nevedela som, do čoho idem, ale neľutovala som. Odvtedy chodím pravidelne, aj dvakrát do roka. Vždy sa stretne výborná partia. Nerada vstávam zavčasu, ale na Monade nevynechám ani jedno ranné cvičenie. Je to fantastické - ležíme, počúvame hudbu a cvičíme nenáročné ale účinné cviky. Z lektorky sála pokoj a dobrá nálada a tá sa prenáša aj na ostatných. Relaxovala som aj v pyramíde, neverili by ste, koľko energie možno v pyramíde získať. Vyskúšala som vegetariánsku stravu aj ovocné šťavy a cítim sa skvele. Vždy sa opäť na vlastnej koži presvedčím, že sa oplatí týždeň nejesť mäso, cvičiť, pozitívne myslieť. To s človekom urobí zázrak.


Ing. Marián Beniač, výrobno-technický riaditeľ, Ryba Žilina - apríl 2005

V Monade som nastúpil cestu od tela k duši. Dajú sa tam stretnúť ľudia, ktorí majú rovnaké uvažovanie, zameranie a konanie ako mám ja. Človek sám si myslí, že je vadný, keď je iný ako ostatní. V skupinke podobne zmýšľajúcich ľudí, kde sa preberá strava, cvičenie a vzťahy, si človek uvedomuje seba z iného hľadiska. Stretnú sa tu ľudia, ktorých osud k sebe nasmeruje a majú si čo povedať. Priznám sa, že vždy som zvedavý, koho tam stretnem.


MUDr. Peter Hrabčák, gynekológ a endokrinológ, Fakultná nemocnica s poliklinikou Ružinov, Bratislava - marec 2005

Pozitívne myslenie, relaxácia, dychové cvičenia, meditácia, sú niečím, čo už tu raz bolo a čo znovu musíme nájsť. Ako lekár so zameraním na gynekologickú endokrinológiu si uvedomujem nutnosť doplniť v tomto zmysle európsku medicínu hlavne s prihliadnutím na jemné riadenie hormonálnej osi hypotalamus - hypofýza - vaječníky, kde súčasný spôsob života, stres, tenzia a depresívne ladenie organizmu u žien prináša poruchy cyklu, neplodnosť, poruchy imunity a ďalšie problémy. Málokto vie, že napr. aj spln Mesiaca môže pozitívne ovplyvniť ovuláciu. Preto pozitívne myslenie, cvičenia pod vedením skúsených odborníkov a nájdenie si času na poznanie vlastného tela a psychiky môžu mať mimoriadne blahodarný účinok na zdravotný stav celého organizmu.


Jitka Zelenková, speváčka, Praha - august 2004

Milá Monado,
chci Vám touto cestou poděkovat za skvěle strávený týden v Tatrách, v Podbanském. Naprosto nečekaně jsem zjistila, jak se dá smysluplně odpočívat. Je to totiž odpočinek aktivní, a to nejen pro zlepšení naší, civilizací dosti poničené kondice. Díky dobře promyšlenému programu, budete-li ho dodržovat, se vrátíte domů nejen bez bolesti páteře a kloubů, ale hlavně naplněni energií a touhou v tomto způsobu života pokračovat. Díky trojici Lýdia, Milada a Miro, kteří toto vše vymysleli a díky "sluníčku Zuzce" se všichni musí cítit výborně, tak jako já. Věřte mi, stojí to za to! P.S. Moc dobře se tam vařilo - bohužel. Vaše Jitka Zelenková


Katarína Hasprová, speváčka, Bratislava - november 2004

Náročné obdobie skúšok muzikálu Kleopatra vyvrcholilo úspešnou premiérou, korunovanou dlhotrvajúcim potleskom divákov. Vtedy som netušila, že sa s pocitmi kráľovnej, ktorú som v tomto predstavení hrala, opäť onedlho stretnem. Tak som sa totiž cítila počas pobytu v Monade. Obklopená milými a príjemnými ľuďmi, ochotnými splniť moje želania. Spolu so skvelou stravou a službami hotela to vo mne oživilo spomienku na rolu Kleopatry. Nehovoriac o relaxe pod pyramídou, najznámejším symbolom Egypta. A tak v duchu postojačky, tak ako tí spokojní diváci, tlieskam a volám: "Bravó, skvelé, opakovať!" Preto sa teším na ďalšie reprízy pobytov v Monade.


Tuli Vojtek, herec, Malinovo - október 2004

Ktorýsi národ vo svojom jazyku, ak sa mu čosi pozdáva, ak s čímsi súhlasí - povie: "Da!" Ak sa mu čosi žiada, bez čoho nemôže byť a žiť - povie: "Náda!" Ja zasa vravím, ak s niečím bezvýhradne súhlasím, ak sa mi čosi žiada a bez čoho by som už nechcel byť - jednoducho: "MONADA!" Vďaka Vám "MONADA" som prišiel - videl - zúčastnil sa - a už nechcem odísť. Váš Tuli Vojtek


Zoja Žideková, generálna riaditeľka ICP Žilina - október 2004

Je veľakrát náročné zvládnuť prácu manažéra, ktorú robím aj ja. Charakterizuje ju potreba trvalého vysokého výkonu a dobrej pamäte, analyzovanie a triedenie viac či menej dôležitých informácii. Zlyhanie si jednoducho nemôžem dovoliť, preto potrebujem občas vyvetrať hlavu, zbaviť sa starých, nepotrebných informácií. Tým zároveň vytvoriť základný predpoklad vysokej výkonnosti a spoľahlivosti. Všetky tieto občas nevyhnutné potreby sú pre mňa charakterizované jedným slovom - Monada. Prvý kontakt s relaxačno-ozdravovacím programom bol príjemným prekvapením, za aký relatívne krátky čas sa môže organizmus dokonale zrelaxovať. Odvtedy pravidelne využívam možnosti absolvovať niektorý z pobytov tejto špecifickej cestovnej kancelárie. Je to pre mňa zárukou obnovy psychickej pohody, načerpania nových síl a pripravenosti opäť zvládať vysoké pracovné nasadenie, zároveň však aj rozhýbanie trpiacej chrbtice. Tento problém má zrejme väčšina z nás. Preto vrelo odporúčam Monadu všetkým, podobne pracovne vyťaženým ľuďom, ktorí potrebujú rýchlu generálku svojich psychických a fyzických síl. Výsledok stojí za to!


Jozef Adamovič, herec a režisér, Bratislava - marec 2003

Mojim životným krédom je výrok Schopenhauera: "Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím". Zdravie by sme si mali v živote dať z prvého plánu do druhého. Nemali by sme sa postupne stať otrokom svojho fyzického a emočného tela. Počas života sa neustále zaoberáme sami sebou, svojim telom - raz nás bolí hlava, inokedy zuby. Celú svoju energiu sústredíme do jedného bodu, zaoberáme sa detailmi v rámci organizmu. Keď sa rozhodneme urobiť si očistnú kúru, držať liečivú hladovku, nikto v našom okolí, ani tí najbližší, by to nemali zaregistrovať. Starostlivosť o seba, o svoje telo, by mala byť dôsledná, ale nemala by byť v našom prvom pláne. Mala by sa stať našim životným rituálom, prirodzeným návykom. Mali by sme sa starať o seba automaticky, prirodzene bez toho aby sme si to nejako špeciálne uvedomovali. Monada - ja si vás držím ako gloriolu! Ako školu, skupinu nadšených učiteľov, prednášateľov, priateľov a fanatikov zapálených myšlienkou pomáhať, deliť sa o vedomosti, skúsenosti a zapaľovať tým ďalších. Som rád, že aj ja som mohol pár dní pookriať v kruhu ľudí, pre ktorých je najväčšou odmenou oddýchnutý a novými predsavzatiami "zapálený" klient.


Ing. Jozef Banáš, publicista, politik, Bratislava - október 2002

Keď sme sa pred siedmimi rokmi zoznámili na relaxačno-ozdravovacom pobyte v Piešťanoch na Sĺňave, pracoval ako riaditeľ PR SIT v Bratislave. Príjemný, komunikatívny človek so šarmantným, podmanivým úsmevom. Bolo obdivuhodné sledovať, ako počas týždenného relaxu v MONADE využil každú minútu dňa aktívne, pre svoje zdravie. Po pár dňoch vás už neprekvapilo, že ho vidíte z okna, ako v nepríjemnom daždivom marcovom počasí beží svoju každodennú trasu, vzápätí ho stretávate na ceste do bazénu, sauny a na masáž a medzi prvými prichádzal na večerné cvičenie s relaxáciou. A to už mal za sebou ranné regeneračné cvičenie a dopoludňajšie fitnes. Taký je Ing. Jozef Banáš - maximalista, aktívny, zásadový človek, náročný voči sebe aj iným.
Pán Banáš, Vaša práca je náročná a vyžaduje "celého človeka". Dokážete si ešte aj dnes udržať Vašu úžasnú osobnú disciplínu v skĺbení práce a oddychu?
V časoch, keď som mal čas na MONADU, mal som aj viac času na relax, ale ako som vstúpil do politiky, môj životný rytmus sa vážne narušil. Ľudský organizmus potrebuje svoj rytmus a ja som si ho desiatky rokov držal. Mnohí mi hovoria, že som úplne šialený workoholik. Možno je to tým, že čím viac a intenzívnejšie človek robí, tým intenzívnejšie potrebuje relaxovať. A práve preto mne MONADA maximálne vyhovuje, považujem ju za veľmi efektívny a intenzívny relax. V živote treba hľadať harmóniu, vyváženosť, to je základný princíp. To je moja životná filozofia - rovnováha vo všetkom. Myslím, že aj do parlamentu treba zaviesť relax, nech to všetci neberú tak hrozne vážne. Takú "parlamentnú" MONADU! Teším sa, že tento rok k vám už skutočne prídem, vnútorne som už úplne rozhodnutý.
Spomeniete si ešte po tých rokoch, čo Vás priviedlo k MONADE?
No samozrejme! To bolo krásne obdobie, keď som sa skontaktoval s MONADOU, je to už sedem rokov. Vtedy sme sa s manželkou začali vážne zaoberať zdravým životným štýlom, najmä však vecami, ktoré sme dovtedy neobjavili - ezoterika, pôsty, vegetariánske stravovanie. Hľadal som niečo podobné a som našiel MONADU. Upútal ma osobný príbeh pani Dobrotkovej, porozprávala mi o svojich zdravotných problémoch, ukázala mi svoju chrbticu. Po týždni cvičenia som aj ja pocítil väčšiu pružnosť chrbtice a kĺbov a čo ma najviac fascinovalo - skutočne som si oddýchol.
Čo Vám týždeň s MONADOU priniesol?
Za týždeň s vami som prišiel na iné myšlienky, zase som sa posunul dopredu. A vážim na vás aj to, že máte z práce radosť. Človek potrebuje vždy motiváciu. Keď sme sedeli pri čajoch a debatovali, každý mal možnosť povedať svoj príbeh, čím prešiel a ako si dokázal pomôcť. A to každému dodá pozitívnu energiu. Takže čo ma najviac upútalo? Jednoducho som pocítil, že som si dobil baterky. To bolo asi to podstatné.


MUDr. Pavla Škubalová, zubná lekárka, Zlín - júl 2002

Pani doktorka, vieme o Vás že Vás práca veľmi baví, je zároveň vašim koníčkom aj realizáciou. Zrejme ste sa vo svojej práci našli. Darí sa vám rozdeliť si čas medzi prácu a oddych?
Koho práca nebaví, musí byť veľmi nešťastný človek, pretože v práci strávime minimálne tretinu života. Mám radosť z toho, že prídu ľudia, ktorí sa aj niekoľko rokov báli ísť k zubárovi a potom zistia, že to nie je také strašné, že ošetrenie nemusí byť nepríjemné. V ordinácii som si vytvorila oázu pokoja a pohody, chodím tam rada. Práca ma napĺňa, teší ma spokojnosť mojich pacientov. Napriek tomu čas na oddych si chcem nájsť a musím nájsť, pretože sa mi to potom mnohonásobne vráti späť. Keď budem zdravá, budem výkonná a spokojná, odrazí sa to na mojej práci. A ľudia okolo mňa budú tiež spokojní. Pravidelne sa snažím cvičiť. Jeden krát týždenne chodím cvičiť do skupiny, kde sa cvičia relaxačné a rehabilitačné cvičenia, veľmi účinne pôsobiace na chrbticu. V zime lyžujem na bežkách aj na zjazdovkách, v lete rada plávam a zaujíma ma turistika aj cykloturistika.
Kde ste objavili kontakt na MONADU a čo Vás inšpirovalo prísť na relaxačno-ozdravovací pobyt?
Som tu u Vás už tretí krát. Objavila som u nás časopis Harmonia a zaujali ma vaše články, ktoré boli nielen o cvičení, ale aj o tom, ako je dôležitá harmónia tela a mysle. Cvičenie je vynikajúce v tom, že je nenásilné, jednoduché a pritom je veľmi účinné. Bežne v živote sa mi nestane, že cvičím pravidelne dvakrát denne hodinu a pol v kuse, takže sem znovu prišla k Vám na MONADU. Vždy je to pre mňa pozitívna zmena - môžem cvičiť a pobudnúť v prekrásnom horskom prostredí, kde sa dajú robiť túry do okolia.
Akým prínosom sú pre vás stretnutia na pobytoch MONADY?
Myslím si, že človek by si kľud, šťastie a vnútornú radosť mal nájsť v sebe a nečakať, že šťastie k nemu automaticky samozrejme príde. Pobyty ako sú vaše, človeka nasmerujú a ak má záujem, je treba už len na sebe pracovať a všetko ide. S obľubou hovorím, že jeden spokojný pacient privedie troch ďalších, pretože keď je spokojný, nemá dôvod ísť inde. A u vás je to asi podobné. Často zabúdame, že naše telíčko nie je stroj a niekedy chceme podávať výkon ako stroj. Takže by sme mali preventívne myslieť dopredu a o telo sa starať, aby nám dlho vydržalo. Naučila som sa a ešte sa učím, aby som bola v živote šťastná a aby som problémy, ktoré každého človeka stretávajú, lepšie znášala, aby som sa s nimi lepšie vyrovnala.


MUDr. Karol Pintér, ortopéd, Nové Zámky - máj 2002

Predstava ortopedickej ambulancie sa väčšine z nás spája so sterilným nemocničným prostredím, s čakárňou plnou ubolených pacientov a prísnym, neosobným lekárom. Ambulancia MUDr. Karola Pintéra je v útulne zrekonštruovanom domčeku mimo centra Nových Zámkov. O pol štvrtej poobede je čakáreň ešte plná pacientov. Všetci trpezlivo čakajú, sú milí, pokojní. Takí, ako ich ortopéd a jeho sestrička. Až o pol piatej odchádzal posledný pacient a pán doktor si našiel čas na krátky rozhovor.
Pán doktor, Vaša náročná práca je služba ľuďom - Vašim pacientom. Máte svoj spôsob, ako relaxovať, ako znovu načerpať energiu?
Prácu mám veľmi rád, ale popoludní je už aj pre mňa záťažou. Vybaviť určité množstvo pacientov by bolo príjemné - tak dvadsať až tridsať. Ale keď vybavujem päťdesiat až šesťdesiat, je to veľa. Žiaľ, sociálne neistoty sa odrážajú v psychike ľudí a nešťastný, psychicky preťažený človek je napnutý, všetko ho bolí. Vystupňujú sa mu bolesti chrbtice a príde k ortopédovi. Pacientom radím, aby pravidelne cvičili aspoň tie jednoduché cvičenia, ktoré pozná každý. Cvičenie je najlepší štart k zlepšeniu zdravotného stavu. Pohybová liečba, predovšetkým na kĺby a chrbticu je to najlepšie, čo poznám. Lieky, obstrek alebo injekcie do kĺbu alebo k chrbtici utlmia bolesť, zlepšia stav, ale trvalý efekt má len pravidelná starostlivosť o chrbticu. A ako ja relaxujem? Oddych pokladám za veľmi dôležitý. Každé ráno si zacvičím svoju zostavu ozdravujúcich regeneračných cvikov. To nezvyknem nikdy vynechať. Samotné cvičenie pokladám za relax, v niektorých cvičeniach sa doslova vyžívam. Pôsobia blahodarne fyzicky aj psychicky, cítim sa osviežený, plný energie. Pravidelne chodím do Monady, kde sa pri každom pobyte utvrdím v tom, že to skutočne funguje. Relaxačno-ozdravovacie pobyty, tak ako ich robí Monada, s intenzívnym cvičením, vhodným stravovaním a každodennou relaxáciou sú tým, čo si každý rok naordinujem a rád doporučím každému pacientovi.
Ako ste sa dozvedeli o relaxačno-ozdravovacích pobytoch?
Kontakt na Monadou sme objavili s manželkou v časopise Harmonia. Je to dobrý, veľmi zaujímavý časopis. Prvý raz sme prišli aj s priateľmi, s ktorými sme sa zoznámili na inom pobyte. Potom sme si povedali, že vyskúšame Monadu a pri nej sme aj zostali. Absolvovať pobyt s Monadou odporúčam aspoň raz za rok. Chodím s celou rodinou. Mojim deťom sa pobyt páči pre príjemné prostredie a hotel s veľkými možnosťami využitia voľného času. Radi si zaplávajú, zahráme si kolky, tenis, požičiame si bicykle. Radi absolvujú aj program, hlavne cvičenie. Vidia, že aj ja cvičím a tak im idem príkladom.
Napriek tomu, že program pobytu už nebol pre Vás novinkou, bol pre Vás prínosom?
Bol to pre mňa dôkaz, že jednoduché cviky sú pre každého vyhovujúce, každý ich zvládol a bez výnimky sa dá povedať, že každému bolo po týždňovom pobyte lepšie. Mne osobne pobyt dáva psychické pohodu. Zacvičím si, som tam s celou rodinou a všetci si veľmi dobre oddýchneme. Po fyzickej aj po psychickej stránke.


MUDr. Edita Vajdová, obvodná lekárka, Topoľčany - apríl 2002

MUDr. Edita Vajdová, obvodná lekárka z Topoľčian, bola ďalšou z radov našich klientov, ktorú sme chceli požiadať o rozhovor. Plánovali sme jej zavolať a dohodnúť si stretnutie, ale predbehla nás. Stretli sme sa v jednu aprílovú sobotu popoludní na terase hotela Permon. Že by telepatia? Prišla na svoju už tradičnú jarnú dovolenku, na relaxačno-ozdravovací pobyt.
Pani doktorka, Vašou prácou je každodenná služba ľuďom, ktorá od Vás vyžaduje dobré zdravie, psychickú pohodu, pozitívne naladenú myseľ. Ako dokážete skĺbiť prácu a oddych?
Svoju prácu mám veľmi rada. Moji pacienti si denne chodia ku mne pre radu, pre povzbudenie a niekedy veľmi cítim odliv energie. Často prídem domov úplne "vymazaná". Keby som nemala ventil a nevedela by som sa preorientovať iným smerom, zvládala by som to veľmi ťažko. Počúvam dobrú hudbu, prečítam si knihu, sem-tam si pozriem dobrý film a snažím sa cvičiť. Spočiatku som cvičila, keď som mala bolesti, ale nepravidelne. Monada ma "nakopla". Vždy, keď som prišla domov z pobytu v Monade, bola som plná elánu a pravidelne som cvičila. Vyhovuje mi ranné cvičenie. Vstávam obyčajne o pol hodiny skôr a tú polhodinu venujem sebe. Cítim, že cvičenie potrebujem hlavne kvôli chrbtici, svaly ochabujú, aj osteoporóza hrozí. Preto sa snažím robiť niečo pre seba.
Kde ste získali prvý kontakt na Monadu, kde ste nás objavili?
O Monade som sa dozvedela na inom pobyte v Piešťanoch. Spomínali nám tam Vaše pobyty aj som si odniesla prospekty. Neskôr som v nejakom časopise našla ponuku na Monadu a mala som pocit, že by som mala ísť. Nevedela som si predstaviť, že pôjdem sama, ale som nakoniec prihlášku poslala a dobre som urobila. Z prvého pobytu som mala veľmi dobrý dojem, ocenila som organizáciu pobytu a cvičenie, rozhovory o strave - mňa tieto témy oslovujú. Páči sa mi váš štýl cvičenia aj rozprávania. Je veľmi prijateľný. Všetci v Monade ste v súlade s myšlienkou pobytu.
Mali pobyty s Monadou vplyv na Váš život, zasiahli Vám do života?
Je to jediné miesto, kde mám čas len sama pre seba. Dovolenka je o niečom inom. Zregenerujem sa aj tam, ale relaxačno-ozdravovací pobyt - to je niečo len pre mňa. Urobím niečo pre svoje telo, pre svoju dušu. Som tu proste rada, je to tu pre mňa také domácke. Každý rok prichádzam niekam, kde to dobre poznám. ale ešte sa mi to neokukalo. A keďže si vôbec neviem predstaviť, že by som mala byť doma, bez práce, uvedomujem si, že o zdravie sa musím starať. Vždy som len pre niekoho niečo robila a nikdy som na seba nemala čas, tak si to aspoň teraz vynahradím.


RNDr. Miroslav Piršel, CSc, Marianka - marec 2002

Vždy sa radi stretneme a porozprávame s ľuďmi, ktorí sa na relaxačno-ozdravovacie pobyty opätovne vracajú. RNDr. Miroslav Piršel, CSc. prišiel aj s manželkou už tretí krát. Keby sme sa pár rokov nepoznali, zrejme by nás nenapadlo, že tento príjemný, optimistický, vtipný a večne usmiaty človek celý doterajší život zasvätil vedeckej práci v laboratóriu ako genetik v Ústave experimentálnej onkológie SAV.
Pán Piršel, Vaša práca je zrejme Vašou celoživotnou láskou. Nájdete si aj napriek pracovnej vyťaženosti čas na oddych?
Moja práca je taká, že nemám pracovnú dobu. Som ranné vtáča, už pred siedmou som v práci, čo nebýva bežne zvykom, pretože ľudia zvyknú nastupovať až okolo ôsmej - deviatej. Pracujeme asi do šiestej, vrátane soboty aj nedele. Našťastie už som starší a mám svojich doktorandov. Tí teraz robia aj cez víkend, ja chodievam do záhrady a neviem si to bez nej predstaviť. Je to úžasné, pretože záhrada je pod lesom, máme psa a keď sa nám nechce robiť, ideme sa poprechádzať. Mám to šťastie, že vďaka záhrade mám čas oddychovať. Dnes pracujem už menej v laboratóriu a viac za počítačom a chrbát dostáva zabrať. Chodieval som pravidelne do posilovne, musel som to bohužiaľ nechať. Začali mi problémy s kĺbmi. Trvalo mesiace, kým sa mi bolesť utíšila a stačilo jedno cvičenie, aby som si to zas pokazil. Takže to nebolo vhodné cvičenie pre mňa. Ukázalo sa oveľa vhodnejšie cvičenie, ktoré som sa naučil u Vás na pobyte.
Ako si spomínate na prvý pobyt?
Na ten prvý raz si naozaj najviac spomínam, pretože zážitok bol najmohutnejší a zmena bola úžasná. Zanechal v nás veľký dojem a odvtedy sme o tom každému básnili, každého sme sem posielali. Obidvaja sme cítili, že takéto niečo potrebujeme. Začali sme trpieť na chrbát a relaxačný program nám veľmi pomáha. Človek príde domov úplne "nový".
Opäť ste sa k nám vrátili, čo nás nesmierne teší. Čo najpodstatnejšie Vám týždeň aktívneho oddychu s Monadou prináša?
Zistil som, že to funguje. Nie veľa vecí funguje tak, že sa o tom môžete presvedčiť. Nie je to taká jednoduchá vec - presvedčiť ľudí, že keď zmenia životosprávu, určité návyky, keď začnú cvičiť, alebo sa začnú o seba viac starať, relatívne v krátkej dobe zbadajú pozitívny účinok. Prvý krát som netušil, do čoho idem a odchádzal som odtiaľto ako v eufórii. A to bol týždeň, obyčajný jeden týždeň. To človeka presvedčí. Človek je v skupine disciplinovanejší, pretože keď sa mu náhodou nechce alebo zaváha, tí druhí cvičiť idú. Mne sa zdalo, že cvičiť jeden a pol hodinu je dlho, ale to prebehne, že sa ani nenazdáte. Na začiatok je veľmi dobre, keď Vás má kto naučiť, ako na to. Takže dnes mám záhradu, psa a Monadu. A v budúcnosti chceme chodiť častejšie ako raz za rok.


Ing. Jarmila Bokorová, auditorka, Piešťany - február 2002

Stretnutie s Ing. Jarmilou Bokorovou, audítorkou firmy ALFA - AUDIT, s.r.o. z Piešťan sme si dohodli na nedeľu dopoludnia. Privítala nás vo dverách slnečného priestranného domu - žiarivá, plná energie a radosti zo života, s neodmysliteľným spontánnym úsmevom.
Pani Jarmila, pri Vás má človek pocit, že máte svoj tajný zdroj životnej energie. Nájdete si vôbec čas na oddych? Ako a kedy oddychujete?
Čas na oddych je vždy, je to len otázka organizácie svojho času. Ja som si stanovila priority - pre mňa je prvoradá práca. Nie rodina, bohužiaľ, ale práca, lebo práca ma veľmi baví, napĺňa, cítim sa tam ako ryba vo vode. Je to moja filozofia, bez práce by som nechcela byť, nevedela by som bez práce žiť. Napriek tomu si ale myslím, že práca nie je ten najlepší relax, pretože stresom sa nevyhneme. Minulý rok som bola v situácii, kedy som si uvedomila, že meliem z posledného, že aj auto po dlhej jazde na plný plyn potrebuje servis..
Čo bolo pre Vás impulzom pre absolvovanie relaxačno-ozdravovacieho pobytu?
To, že som išla na pobyt, bola hlavne otázka zdravia. Mala som problémy so žalúdkom a opakovali sa mi chrípky - jednu som prechodila a druhá sa mi vrátila. A vtedy sa mi dostal do rúk Váš ponukový list. Uvedomovala som si, že sa zle stravujem a že potrebujem vypnúť.
Ako hodnotíte takúto formu dovolenky?
S kamarátkou, s ktorou som pobyt absolvovala prvý krát, nás to tak chytilo, že sme si povedali: "Sem sa budeme vracať." Na ďalší pobyt nás už prišlo šesť. A už teraz mám u mňa prihlásených okolo dvanásť ľudí. Človeka pobyt úplne nezmení, ale privedie ho k zamysleniu nad sebou. Naučila som sa ráno prebúdzať cvičením. Mám pocit, že až keď si zacvičím, skutočne sa prebudím. Vypijem si grepovú šťavu a mám taký dobrý pocit, radosť zo života, až mi je to niekedy blbé pri postojoch dnešných ľudí. Skúste ráno všetkým povedať, že vám je fajn a máte radosť zo života! Pozerajú sa na vás prinajmenšom čudne. A čo som si ešte u Vás uvedomila? Vždy som chcela schudnúť. Chcela. Aj som chudla, držala diéty, ale vždy sa mi kilá vrátili naspäť. Mňa aj moju priateľku dnes podozrievajú, že máme nejaké prášky na chudnutie, že držíme špeciálne diéty, ktoré neprezradíme. A nič z toho nie je pravda. Od Vás sme sa dozvedeli, že chudnutie je predovšetkým otázkou psychiky. Dobre sa cítiť, byť v pohode - to je podstatné. A telo zrazu úplne inak reaguje.


Štefan Baláž, strojmajster na zaoceánskej námornej nákladnej lodi, Bratislava - september 2002

Do Monady chodím hlavne kvôli chrbtici - to je moja "achilovka". Relax, ktorý ponúka Monada je niečo bezkonkurenčné. Špičkové, účinné cvičenia, pritom jednoduché a nenáročné. K tomu ďalšie možnosti - plávanie, saunovanie, masáže. Taký komplex služieb som nikde na Slovensku nenašiel. Som na maximum spokojný. Manželka určite už tento rok objedná pobyt na budúci rok a prídeme zas.


František Kovár, herec, Bratislava - august 2001

Relaxačný pobyt s MONADOU? Výborná zostava cvičení, skvelá atmosféra, krásne prostredie. Kombinácia, ktorá má prekvapujúci účinok už po týždni pobytu, na tele aj na duši. Impulz - a je tu pozitívna zmena v živote... Ďakujem Vám.


Štefánia Gorduličová, režisérka, Bratislava - október 2001

Monada mi pomohla nájsť cestu k sebe samej. Toľko slnečných ľudí pokope som ešte nevidela. Naučia Vás, ako žiť šťastný všedný život. Ďakujem. Štefánia Gorduličová


Ing. Iveta Griačová, prezidentka SAEF, Bratislava – september 2000

Keď uvidíte Vašich firemných workholikov a skeptikov, s akou radosťou idú dobrovoľne v MONADE cvičiť a relaxovať, budete mať super pocit, že ste pre nich niečo výnimočné urobili. Teším sa na deň, kedy bude povinnosťou každého manažéra relaxovať. Potom budem chodiť na MONADU najmenej raz do roka.


MUDr. Ivan Gibala, lekár, Poprad – máj 2000

Vďaka pobytom s MONADOU som zredukoval váhu, cítim sa výkonnejší bez ranného napchávania. Kto to neskúsil, nevie si to predstaviť. Sympatická mi je nenásilná forma, akou je program vedený. Všetko je voľné, všetko je na vás.


Ing. Oľga Dienešová, audítorka, Košice – máj 2000

Aspoň raz za rok absolvujem pobyt s MONADOU. Nazbieram tu telesné a duševné sily, vraciam sa fyzicky aj psychicky vykúpaná, očistená.


Mgr. Dagmar Pokorná, moderátorka detských programov, Bratislava – máj 1999

Vďaka pobytom s MONADOU sa nebojím byť sama sebou. Je to obrovsky oslobodzujúci pocit.


Patrícia Jarjabková, redaktorka a moderátorka, Bratislava – máj 1998

Vzácne chvíle, ktorých je málo, kedy si môžeme upratať sami v sebe. V tomto prípade za pomoci dobrých ľudí.