Vplyv ročných období

Všetci vnímame cyklické striedanie ročných období. Každá zmena teploty, atmosferického tlaku a vlhkosti špecifickým spôsobom vplýva na orgány, tkanivá a žľazy nášho tela aj na psychiku. Náš organizmus sa dokáže prispôsobiť klimatickým zmenám bez nepríjemných pocitov a zdravotných problémov za predpokladu, že poznáme a rešpektujeme jeho prirodzený biorytmus. V chladnom počasí sa naše telo usiluje o vytvorenie a uchovanie dostatočného množstva energie pre zabezpečenie všetkých telesných funkcií. Naopak v horúčavách vytvára chlad a v suchom podnebí zapája ochranné mechanizmy, ktoré zachovávajú vlhkosť. Podobne aj spôsob stravovania a telesnú aktivitu treba prispôsobiť ročnému obdobiu - to, čo je v lete liekom, môže nám v zimnom období škodiť. 

Zimné obdobie

Spadá sem najchladnejšie a najtemnejšie obdobie roka - od zimného slnovratu 21. decembra po včasnú jar do začiatku februára. Základná činnosť, ktorá prebieha v tomto období v prírode je udržanie a uchovanie energie.
Odporúčania:
Teplo sa obliekajme - pred chladom chráňme najmä driek, chrbát a uši, teda oblasti spojené s obličkami. Zabránime tým úniku energie v dôsledku chladu.
Telesným aktivitám sa venujme len do tej miery, aby sme sa nezadýchali a obmedzme kúpele na minimum - zabránime strácaniu energie vo forme tepla
V stravovaní dávame prednosť tepelne upraveným jedlám - dusenej zelenine, vareným obilovinám a strukovinám, polievkam. Môžeme konzumovať jedlá bohatšie na tuky, v minimálnych množstvách konzumujeme surové ovocie a zeleninu. Preferujeme jedlá kyslé, slané a sladké.

Jarné obdobie

Obdobie biologickej jari trvá od začiatku februára až po začiatok mája. V dôsledku spomalenia telesnej aktivity a bohatej stravy v zimnom období môžeme mať s prichádzajúcou jarou pocit ťažkopádnosti, ktorý často vyústi do typického jarného nachladnutia alebo chrípky. Jarné slnko nás výrazne ovplyvňuje - intenzívnejšie svieti aj hreje. Telo už nepotrebuje toľko tepla, ktoré počas zimy vytvárali zažívacie procesy a stráca schopnosť tráviť bohatú stravu.
Odporúčania:
Prirodzenej očiste tela, najmä dýchacích a tráviacich orgánov pomôžeme suchými masážami sisalovou žinkou a následnou sprchou.
Vhodný je aspoň jeden deň v týždni bez jedla.
Telesné aktivity zlepšujú cirkuláciu lymfatickej tekutiny - cvičenia, beh, prechádzky v prírode, kde vdychujeme čerstvý vzduch a príjemné vône.
Konzumujeme ľahko stráviteľné potraviny a preferujeme horkú chuť, ktorú majú jarné byliny a zelenina a tiež ostré korenie.

Letné obdobie

Spadá sem obdobie od začiatku mája až po začiatok augusta. V letnom období má organizmus tendenciu k prehriatiu, preto sa pri najintenzívnejšom slnečnom žiarení vyhýbane zvýšenej pohybovej aktivite a pobytu na priamom slnku. Rizikom môže byť nenáležité ochladzovanie (klimatizácia, studený kúpeľ, ľadový nápoj).
Odporúčania:
Nezostávajme dlho na slnku, najmä v horúcich dňoch.
Využívajme prirodzenú reguláciu telesnej teploty - obliekajme sa primerane do ľahkých prírodných materiálov.
Osviežujúci kúpeľ, nie však do pocitu podchladenia.
V telesných aktivitách dávajme prednosť relaxácii pred intenzívnou činnosťou.
Sladké, chladné a ľahké jedlá - je to čas ovocia, zeleninových šalátov a chladených nápojov.
Nekonzumujme ostro korenené, slané a kyslé jedlá, pretože vytvárajú telesné teplo.

Jesenné obdobie

Je to obdobie od začiatku augusta až do zimného slnovratu. Charakterizuje ho dážď, zvýšenie vlhkosti, ochladzujúci vplyv vetra. Jeseň je čas premenlivého počasia a kolísania teplôt. Jeseň je obdobie zberu úrody, mnohé sezónne potraviny konzumujeme preto, aby telo živiny uložilo do zásoby. Telo má tendenciu ukladať tuk ako ochranu voči vonkajšiemu ochladzovaniu. Podvedome sa zvyšuje chuť do jedla. 
Odporúčania:
Pripravme sa na poveternostné zmeny, majme v rezerve teplé oblečenie.
Vytváranie a zachovanie tepla je jednou z ciest na posilnenie imunity.
Preferujeme kyslú, slanú a sladkú chuť. Potraviny, ktoré majú ochladzovací účinok, tepelne upravujeme, pretože teplé jedlá šetria metabolické teplo organizmu a pomáhajú mu tvoriť rezervy energie na zimu.
Dodržiavajme pravidlá zdravej životosprávy, aby sme organizmus pripravili na zimu.