Lunárny kalendár

Lunárne pravidlá

Naši predkovia žili v súlade s prírodou, sily Mesiaca dobre poznali a bežne ich využívali vo svojom každodennom živote.
U každého z nás sa rytmicky opakujú obdobia aktivity a pasivity tela aj mysle. Väčšina z nich súvisí s periodickými vplyvmi Slnka, Mesiaca, Zeme, ale aj celého vesmíru. Najväčší vplyv na človeka má otáčanie Mesiaca okolo Zeme raz za 29,5 dňa, Mesiac je našou najbližšou planétou.
Všetkými dvanástimi znameniami zvieratníka prejde Slnko za 12 mesiacov - počas jedného roka, Mesiac počas jedného obehu okolo Zeme, ktorý trvá 27 dní, 7 hodín 43 minút 4,5 sekundy (tropický cyklus) V každom znamení zotrvá priemerne dva aj štvrť dňa. Striedanie podôb Mesiaca (spln, nov, prvá a posledná štvrť - synodický cyklus) vzniká zmenou uhla osvetlenia Mesiaca od Slnka. Medzi dvoma splnmi uplynie 29 dní 12 hodín 44 minút 2,8 sekundy - lunárny mesiac.

Fázy a pohyby Mesiaca

Počas lunárneho mesiaca sa mení sila prílivu a odlivu, množstvo odrazeného slnečného svetla, vlhkosť, atmosferický tlak, teplota, elektrické aj magnetické pole. Aj malé zmeny týchto parametrov majú vplyv na naše telo aj psychiku. Čím viac je náš organizmus znečistený, tým horšie znášame zmeny počas lunárneho cyklu, pretože prítomnosť nečistôt oslabuje našu obranyschopnosť.
Mesačná príťažlivosť zodvihne zemskú kôru o pol metra (tieto zmeny sú na obrovskej ploche celej zemegule nebadané)
Príťažlivosť Mesiaca a Slnka vytvára príliv a odliv. Keďže Mesiac je bližšie k Zemi, jeho príťažlivosť je silnejšia. Pri splne, kedy sú Mesiac, Zem a Slnko na jednej priamke, prílivové vlny, ktoré spôsobuje príťažlivosť Slnka a príťažlivosť Mesiaca, sa sčítajú, sú najvyššie.
Medzi obežnou dráhou mesiaca a Slnka je uhol približne 5 stupňov.
Spln - Zem je v polohe medzi Slnkom a Mesiacom, je vystavená protichodnému pôsobeniu ich príťažlivostí. Mesiac vychádza pri západe Slnka a zapadá pri jeho východe. Je to najvýraznejšia fáza, organizmus je vystavený pôsobeniu protichodnej energie a záleží na našej psychike a kondícii, ako sa s ňou vyrovnáme. Vplyv splnu na ľudský organizmus - zlý spánok, nepokoj, bolesti hlavy, nepozornosť a znížená koncentrácia. Synergické pôsobenie Slnka a Mesiaca vyvoláva dokonca predčasné pôrody. Byliny nazbierané pri splne majú väčšiu silu, pôst alebo hladovanie začnime hodinou vrcholu splnu vo chvíli keď mesiac začne ubúdať.
Nov - Zem, Mesiac a Slnko sú na jednej priamke, Zem je pred obomi planétami, ktoré sú v jednom znamení zverokruhu a spoločne na ňu pôsobia. Mesiac aj Slnko vychádzajú aj zapadajú spoločne, preto Mesiac na oblohe nevidíme. Aj táto fáza zaťažuje organizmus, pôst v tomto čase sa odporúča ako prevencia. Príťažlivá sila Slnka aj Mesiaca pomáha vyplavovať škodlivé látky z tela, je potrebné veľa piť. Pôst alebo hladovku začnite 12 hodín pred a končite 12 hodín po vrchole novu.
Prvá a posledná štvrť - Slnko s Mesiacom zviera pravý uhol.
Pribúdajúci Mesiac - od novu po spln (dorastajúci - pripomína písmeno D), predstavuje nádych, je to vhodný čas napríklad na dopĺňanie látok, ktoré nášmu organizmu chýbajú (enzýmy, vitamíny, minerály) zohľadňujúc psychický a fyzický stav organizmu a ročné obdobie.
Ubúdajúci Mesiac - od splnu po nov (cúvajúci - pripomína písmeno C), predstavuje výdych, čas vhodný na čistenie tela a zbavovanie sa škodlivých látok, čas vhodný na návštevu kožného či zubného lekára.

Prvá fáza

V prvej fáze mesiaca, ktorá začína po novoluní, je viac stimulovaná horná časť tela. Dochádza k aktivizácii hlavy, hornej čeľuste a očí, hrdla, šije, krčných stavcov, ramien, nadlaktí, pľúc a nervovej sústavy. V prvej fáze Mesiaca sa rozšírený organizmus postupne sťahuje a ak je znečistený, nemôže včas reagovať. Cievy nestačia prepustiť dostatok krvi, preto často dochádza k bolestiam.
Odporúčania: Sťahovaniu organizmu a pohybu smerom dolu pomôžeme kontrastnými sprchami - teplá voda (1 minúta), studená voda (5 - 10 sekúnd). V tejto fáze potrebujeme jedlo s energetickým nábojom - čerstvé, šťavnaté, studené, tepelne nespracované. (ovocie, zeleninu, čerstvé zeleninové a ovocné šťavy). Účinne sa čistí koža, preto dodávame telu minerály teplými bylinkovými kúpeľmi. Mimoriadne ťažký pre náš organizmus je 4. deň cyklu. Telo je unavené zmenou vnútorného prúdenia opačným smerom, preto je vhodný odpočinok.

Druhá fáza

Začína 8. deň cyklu, z mesiaca vidíme presnú polovicu. V tomto momente je telo najťažšie, najviac stiahnuté a začína sa rozťahovať. Preto je 8. deň. mesačného cyklu stresom pre náš organizmus. Telesné tekutiny sa presúvajú do hrudnej oblasti, aktivizuje sa oblasť srdca, brucha, žlčníka, žalúdka, a čriev. Pri rozťahovaní organizmu smeruje tok energie a tekutín na povrch, preto sa vyhýbajme veľkých výdajov energie a nebezpečenstvu straty krvi, je to nevhodná doba na operácie.
Odporúčania: Veľmi účinná je sauna aj para, hlavne 9. a 10. deň cyklu. Dobre znášame teplo, ale ochladzujme sa opatrne.. Naopak, na konci obdobia pred splnom vedie roztiahnutie organizmu k apatii a vtedy pôsobí studená voda povzbudivo. Po 10. dni sa doporučuje tepelne upravená strava - obilné kaše, dusená zelenina, celozrný chlieb. Aktívna je pečeň a žlčník, preto je vhodné naplánovať ich očistu.. V 11. deň sa cítime najsilnejší, hladovku v tento deň veľmi ľahko znášame a aj 14. deň je vhodný na očistenie organizmu. Posledný deň - spln - úplne otvára telo, energia vyžaruje mohutným prúdom. Centrum energie sa nachádza v oblasti pohlavných orgánov. Pri sexuálnom styku nastáva veľký úbytok energie, ktorú musíme dlho nahrádzať, ale orgazmus je veľmi intenzívny.

Tretia fáza

Po splne (14,8 dňa), keď začína tretia fáza mesačného cyklu, prežíva organizmus najväčší stres. Nastáva proces od rozšírenia k stiahnutiu na najjemnejších úrovniach nášho tela. Energia a tekutiny sa koncentrujú v hĺbke organizmu, prejavujú sa u nás nové sily, máme chuť športovať, dobre znášame. telesnú záťaž. Dochádza k aktivizácii obličiek, pohlavných orgánov, prostaty, močového mechúra a tenkého čreva.
Odporúčania: Telo sa sťahuje a tým stráca pružnosť, preto radšej vynechajte cvičenia náročné na ohybnosť kĺbov a väziva. V tejto fáze je aktívny žalúdok a črevá, dobre nám trávi, preto si môžeme dopriať aj náročnejšie jedlá. Veľmi účinné sú aj kúpele, obklady a masáže, z ktorých sa cez pokožku vstrebávajú liečivé a omladzujúce látky. 21. deň je najvhodnejší k zvýšenej telesnej aj duševnej aktivite.

Štvrtá fáza

Táto fáza Mesiaca začína 22. dňom, kedy prúd energie a tekutín smeruje k hlave, váha tela sa zmenšuje, všetko sa rozširuje. Narastá pasivita, vznikajú opuchy, nečistoty odchádzajú z tela. Aktivizuje sa kostra, koža a tráviaci systém. U chorých ľudí nastáva zhoršenie zdravotného stavu, bolesti, zápaly.
Odporúčania: Obdobie je priaznivé pre očistné kúry - pitie ovocných štiav, klystíry, hladovky. Doporučujú sa obrátené polohy, sed alebo ľah so zdvihnutými nohami, viac chôdze ako sedenia. V tejto fáze vynechávame mäsité jedlá a potraviny s vysokým obsahom tuku. Stravujeme sa ľahkou stravou, pretože často býva narušené trávenie. Pre pôst sú najvhodnejšie 23., 26. a 29. deň cyklu. 29. dňom ukončime akékoľvek hladovanie. Nezačínajme ani nekončime pôsty v kritické dni na prelome mesačných fáz.

Orgánové hodiny

Hodiny vnútorných orgánov

Čínska medicína rozlišuje 12 pulzov, ktoré zodpovedajú 12 orgánom ľudského tela. Každý z týchto orgánov sa raz za 24 hodín dostane na 2 hodiny do aktívnejšej činnosti a za 12 hodín po tom sa dostane na 2 hodiny do útlmu. Rovnako, ako prílivové vlny vyvolané príťažlivosťou Mesiaca vznikajú  2-krát za 24 hodín, tak aj vnútorné "more" (vnútorné prostredie nášho organizmu) má tiež svoje prílivy a odlivy - prekrvenia a odkrvenia, ktorými uvádza do aktívnej alebo pasívnej činnosti jednotlivé orgány. Dvojice orgánov majú vzájomnú funkčnú súvislosť a ich aktívne hodiny nasledujú po sebe (v zátvorke sú uvedené hodiny):
srdce (11 - 13) a tenké črevo (13 - 15)
pľúca (3 - 5) a hrubé črevo (5 - 7)
pečeň (1 -3) a žlčník (23 - 1)
žalúdok (7 - 9) a pankreas, slezina (9 - 11)
obličky (17 - 19) a močový mechúr (15 - 17)
dráha obehu (19 - 21) a dráha troch ohňov (21 - 23)
Dráha obehu - ovplyvňuje celkove emócie, krv a sex
Dráha troch ohňov - spája sa s dýchaním, trávením a vylučovaním