Výživové očistné kúry

Mnohí z nás poznajú neustály, väčšinou málo úspešný boj s nadbytočnými kilami. Vyskúšali sme tie najrôznejšie diéty, žiadna z nich však nefungovala natrvalo. Striedavo chudneme a znovu priberáme, stojí nás obrovské úsilie a sebazapieranie odrieknutie obľúbených jedál, opakovane nárazovo začíname s cvičením. Ak sa nám po týždňoch až mesiacoch trápenia podarí schudnúť, ako odmenu si obyčajne doprajeme dlho odriekané dobroty a začarovaný kruh pokračuje. Navyše daňou za toto trápenie býva často zhoršenie zdravia, hlavne poruchy trávenia a vylučovania. A naša psychika? Strácame úsmev z tváre, dobrú náladu, chuť do života.

Osvedčená cesta k zdraviu a k štíhlej postave
Uvoľnime sa, nalaďme sa pozitívne a uverme múdrosti nášho tela, ktoré je schopné poradiť si s ochorením, s nadváhou aj jej dôsledkami, len potrebuje, aby sme mu vytvorili podmienky. Zdravá, prirodzená strava a pravidelná očista organizmu predstavujú cestu, ktorou sa dostaneme opäť do formy. A navyše - zdravý životný štýl omladzuje a dodáva pozitívnu energiu.

Čo si treba pamätať
Zdravie - rovnováha v organizme, zabezpečená stravou bez toxínov a pravidelnou očistou organizmu
Toxicita - metabolická nerovnováha medzi vzniknutými a vylúčenými toxickými látkami, ktoré vznikajú rozkladom odumierajúcich buniek a prijímaním nevhodnej stravy (varená strava, chemizovaná strava, nevhodné kombinácie potravín)
Ochorenie - snaha organizmu zbaviť sa toxínov

Očistné kúry - pôsty a hladovky sú najúčinnejšie podľa mesačných fáz - v čase splnu, novu, prvej a poslednej štvrti Mesiaca.
Pôst - jeme jeden druh potravy, najlepšie taký, ktorý dlho nezostáva v žalúdku ani v črevách. Čím menej druhov potravín jeme, tým je pôst účinnejší. Pijeme bylinkové čaje, zeleninové alebo ovocné šťavy, najlepšie čerstvé. Tráviace orgány majú menej práce, uvoľnená energia slúži na regeneráciu a uvoľnenie toxínov
Hladovanie - 24 hodín nič nejeme, ani jedno sústo, len pijeme vodu. Tráviace orgány odpočívajú, telo si berie energiu zo svojich zásob. Hladovanie je náročnejšie, ale má výraznejšie výsledky. Vyberme si podľa svojej psychickej a fyzickej kondície, prispôsobme sa požiadavkám svojho organizmu.

Pozitívne účinky očistných kúr:

  • organizmus prijíma minimálne množstvo energie vo forme potravín a telo žije z vlastných zásob, odbúravajú sa tukové bunky (organizmus si chráni životne dôležité orgány, žľazy, nervový systém)
  • žalúdok si odpočinie od trávenia
  • odstraňujú sa odpadové látky z organizmu - hrubým črevom, obličkami, pokožkou, pľúcami
  • zabezpečujú metabolickú rovnováhu
  • zabraňujú prekysľovaniu a odstraňujú pálenie záhy
  • posilňujú obranyschopnosť organizmu
  • čistia a zvláčňujú pleť, spevňujú a ozdravujú vlasy a nechty
  • pomáhajú dosiahnuť pocit fyzickej a psychickej rovnováhy
  • zabezpečujú zdravie, optimálnu hmotnosť a regeneráciu organizmu


Najdôležitejšia zásada - psychická pohoda, uvedomenie si, že očistnú kúru robíme dobrovoľne a tešíme sa na jej pozitívne účinky. Ak v priebehu ktorejkoľvek očistnej kúry pocítime slabosť, nemusíme sa znepokojovať. Príroda to zariadila tak, že organizmus využíva energiu k očiste a po skončení ju znova získa z dokonalej čistoty celého tela.

1. PŠENIČNÁ OČISTNÁ KÚRA

na jeden deň uvariť 0,25 kg pšenice vopred namočenej vo vode na 12 hodín (pšenicu varíme do mäkka)
na doplnenie pripraviť surové a sušené ovocie, surovú zeleninu, pšeničné klíčky, minerálku, bylinné čaje (vhodná je medovka lekárska)
deň začneme pitím čaju alebo ovocnej šťavy a do 10.00 hod. jeme len ovocie a potom tretinu uvarenej pšenice ak nemáme problémy vydržať dopoludnia jeme len ovocie)
druhé jedlo je ďalšia tretina uvarenej pšenice so surovou zeleninou (obed)
večer zjeme poslednú tretinu uvarenej pšenice s ovocím alebo zeleninou
kúru je možné realizovať aj s varenou ryžou NATURAL
Jeme len vtedy, ak máme pocit hladu. Pšenicu je potrebné dobre požuvať (v slinách sa nachádza enzým ptyalín, ktorý trávi sacharidy).Optimálna dĺžka trvania očistnej kúry je jeden týždeň (kúru treba ukončiť, ak začneme mať nepríjemné pocity - hlad, jednotvárnosť stravy...). Počas týždňa sa zlepší vyprázdňovanie hrubého čreva, strácajú sa nadbytočné kilogramy a povzbudzuje sa nervová činnosť.

2. OVOCNO-ZELENINOVÁ KÚRA

konzumujeme výlučne ovocie a zeleninu
dopoludnia je vhodné ovocie, na obed a v priebehu popoludnia zelenina, večer ovocie
ovocie a zelenina patria k najľahšie stráviteľným potravinám, majú vysoký obsah vlákniny, jednoduchých cukrov, vitamínov a enzýmov, minerálov a stopových prvkov vo forme, ktorú náš organizmus ľahko vstrebáva
nekombinujeme v jednom jedle ovocie a zeleninu
počet ovocno-zeleninových dní si určíme podľa svojich pocitov, optimálne je dodržať túto očistnú kúru týždeň; je možné a vhodné zaradiť vždy jeden ovocno-zeleninový deň počas týždňa; doplnkom je pravidelné pitie čajov a minerálok

3. OVOCNÁ KÚRA

konzumujeme všetky druhy ovocia
ovocie je jediná potravina, ktorá na trávenie nepotrebuje takmer žiadnu energiu, práve naopak, konzumovaním ovocia organizmus energiu získava 
ovocie treba vhodne kombinovať (kyslé s kyslým a sladké so sladkým) 
na očistu krvi pri krvných ochoreniach je vhodná týždenná hroznová kúra: denne zjeme len 1 až 2 kg hrozna starostlivo umytého a pijeme čaj zo žihľavy, myšieho chvosta a sedmokrásky 
pri ochorení žalúdka, pri zápchach, hnačkách, hemoroidoch je vhodná jablková kúra, počas troch dní jeme len jablká a pijeme odvar z ľanových semien 
počet ovocných dní si opäť určujeme individuálne, vhodné sú aj ovocné dopoludnia pri bežnom stravovaní (organizmus sa počas dopoludnia čistí od toxínov)

4. ŠŤAVOVÁ KÚRA

počas dňa pijeme len ovocné a zeleninové šťavy, minerálky a čaje
ovocná šťava je vhodná dopoludnia a večer, zeleninová šťava je vhodná na obed a popoludní
z ovocných štiav sú vhodné citrusové, jablkové a šťavy z ostatných druhov ovocia podľa sezóny
zeleninové šťavy kombinujeme vždy s mrkvovou šťavou v pomere 2/3 až 3/4 mrkvovej šťavy, zvyšok tvorí šťava z iných druhov zeleniny ( cvikla, zeler, kapusta, kel, karfiol, tekvica, uhorka, rajčina, paprika... )
nekombinujeme navzájom ovocné a zeleninové šťavy
šťavy pijeme koncentrované alebo riedené v pomere 1:1
denná dávka predstavuje 1 až 4 litre tekutín

 

 

5. ŠPECIÁLNA ŠŤAVOVÁ KÚRA

pripravíme si dva druhy šťavových zmesí: citrusová šťava pripravená zo 4 dl citrusovej šťavy (grepy, pomaranče, citróny, mandarínky) a 4 dl prevarenej vychladnutej vody - spolu 8 dl šťavovej zmesi; zeleninová šťava pripravená z 1 dl mrkvovej a zelerovej šťavy a 1 dl prevarenej vychladnutej vody - spolu 2 dl šťavovej zmesi
kúra trvá 3 dni
každý deň dodržiavame nasledovný pitný režim (počas dňa vypijeme 2-krát 4 dl citrusovej šťavy a 2-krát 2 dl zeleninovej šťavy):
dopoludnia vypijeme 8 dl citrusovej šťavy
na obed 2 dl zeleninovej šťavy
popoludní vypijeme opäť 8 dl citrusovej šťavy
večer opäť 2 dl zeleninovej šťavy