Pohyb

Dva najväčšie problémy začiatku systematickej pohybovej starostlivosti o seba, hlavne ranného rozhýbania kĺbov, spružnenia chrbtice a ponaťahovania a rozohriatia svalov sú jednak odpor k pozitívnosti, urazenosť zo sveta, väčšinou oprávnená, a druhý preťaženosť. Časová aj výkonová. Veľa krát sme počuli: „Ja neviem, kde skôr skočiť, nevládzem pomaly ani dýchať a ešte mám cvičiť?!“

Naučiť sa to nebolo ani kde, ani kedy. V mladosti je pohyb prirodzený. Vtedy je prebytok kinetickej energie a potreba ju vybiť. Lenže v 99 prípadoch zo sto je to pohyb jednostranný. Jednostranne preťažuje organizmus a nezriedka vedie skôr k zdravotným problémom. 

Pritom práve v tomto období je veľká šanca bez veľkej námahy získať skúsenosti a návyk v pohybovej starostlivosti o svoje telo. Napriek tomu sa tak, až na pár svetlých výnimiek, nedeje. Aj keď si uvedomujeme obrovský význam pohybu pre zdravie.

Vo veku okolo 40 rokov sa organizmus dostáva do fázy postupného starnutia a začína sa pohybu prirodzene brániť. Bohužiaľ sa táto hranica stále posúva smerom dole a niektorí jedinci ju, najmä kvôli obezite, majú zatlačenú hlboko do mladosti. V tomto období je už potrebné prekonávať to vedomým a organizovaným úsilím a pokúsiť sa dostať nevyhnutné množstvo pohybu do návykovej polohy.

Pravidelným zdravotným rozhýbavaním získame základnú pohybovú kondíciu, ktorá umožňuje bezpečný a prospešný pohyb buď fyzicky prácou, alebo dynamicky športom. 

Náhodný, intenzívny pohyb bez kondičnej základne, môže viesť až ku kolapsu, odtiaľ to známe: „športom k trvalej invalidite“, zatuhnutiu či poškodeniu kostrovo-väzivových partií. Nemusí to zájsť až potiaľ, ak človek počúvne svoje podvedomie, ktoré odrádza od takéhoto pohybu bez náležitej prípravy. Dôsledkom toho však je, že začne pohyb obmedzovať. Ale to je len odklad problémov. Čoskoro začne hroziť ďalší extrém a to, že sa postupne dostáva do pohybovej pasivity až zvyku sedacieho spôsobu života. Po rokoch takejto pasivity, niekedy veľmi skoro, nastávajú zdravotné problémy a človek sa dostáva do područia farmaceutických cyklov.

Porovnajte: „Systém cielených cvičení prehĺbi vaše dýchanie, zvýši kondíciu, posilní srdce, cievy a imunitný systém. Prínosom je celkové uvoľnenie, lepšia pohyblivosť kĺbov a posilnenie svalov celého tela. Už v priebehu pobytu sa môžete zbaviť bolesti a niektorých pohybových problémov.“