Masáž chrbtice

Náš chrbát je bohato popretkávaný nervovými dráhami a posiaty množstvom reflexných bodov. Vnútrom chrbtice (chrbticovým kanálom) prechádza miecha, ktorá predstavuje centrálny nervový systém. Z miechy vychádzajú všetky hlavné nervové dráhy povelov a informácií pre celý organizmus. Preto je precvičenie chrbtových svalov a najmä okolia chrbtice ozdravujúce a veľmi príjemné. Denne si precvičme chrbticu, cvičenie spustí proces regenerácie celého organizmu. Priaznivo pôsobíme nielen na stavce chrbtice, medzistavcové platničky a chrbtové svalstvo, ale cez nervové a energetické dráhy aj na činnosť orgánov a žliaz.
Najvhodnejšie je automasáž chrbtice cvičiť ráno po naťahovacích cvikoch. Už po niekoľkých dňoch získame sviežosť tela aj mysle, pružnú chôdzu, elegantne vzpriamené držanie tela a postupne sa zbavíme bolestí chrbtice.
Masáž chrbtice postup - chrbticu masírujeme postupne zdola nahor - kostrč (2 až 5 takmer nepohyblivých zrastených stavcov), bedrá (5 stavcov nepohyblivých, zrastených do krížovej kosti), driek (5 veľmi pohyblivých stavcov), hrudnú chrbticu (12 málo pohyblivých stavcov) a krčnú chrbticu (7 veľmi pohyblivých stavcov).

1. Masáž kostrče
Sedavý spôsob života má za následok predĺžené a oslabené sedacie svaly a nadmerné ukladanie tuku v sedacej časti tela. Masážou kostrče a sedacej časti spevňujeme sedacie aj brušné svaly, "rozbíjame" tukové vrstvy, fixujeme polohu kostrče, stimulujeme nervové pletence, čím liečivo pôsobíme pri ochoreniach hrubého čreva (hemoroidy, zápcha), prostaty, mužských pohlavných orgánov a ischiatického nervu.


2. Masáž bedrovej (krížovej) chrbtice
Svalstvo chrbta oslabené nedostatkom pohybu spôsobuje v bedrovej (krížovej) časti nesprávne držanie panvy v sede aj v stoji, čo pociťujeme ako bolesti v krížoch. Masážou - jemným hojdaním na obidve strany uvoľníme stuhnutosť svalov, posilníme ich a cez nervové pletence v oblasti bedier pôsobíme liečivo na ženské pohlavné orgány, močový mechúr a čiastočne na prostatu.


3. Masáž driekovej chrbtice
Driekové stavce chrbtice majú veľkú pohyblivosť. Spevnenie svalov v oblasti drieku pomáha stavce chrbtice fixovať v správnych polohách. Masážou drieku rozprúdime energiu v brušnej oblasti, liečivo pôsobíme na tráviace a vylučovacie orgány - pečeň, žlčník, žalúdok, slezinu, pankreas, tenké črevo, obličky


4. Masáž dolnej polovice chrbtice
Masírujeme celú dolnú polovicu chrbtice, od kostrče až po hrudník. Cvičenie uvoľňuje chrbtové svaly, účinne posilňuje brušné svaly a svaly na nohách.


5. Masáž hrudnej chrbtice
Oslabenie svalstva a nesprávne držanie hornej polovice tela je dôsledkom sedavej práce - za pracovným stolom, pri počítači, sedenie za volantom. Ochabnutie a stuhnutie svalov medzi lopatkami sa často prejavuje bolesťami chrbtice, ale aj tŕpnutím rúk, búšením srdca, prípadne sťaženým dýchaním. Masážou hrudnej časti chrbta liečivo pôsobíme na dýchacie cesty a pľúca - prehlbujeme dýchanie, posilňujeme srdce, zlepšujeme krvný obeh.


6. Masáž krčnej chrbtice
Hlava je pomerne ťažká a krčná chrbtica ju nepodopiera pod jej ťažiskom, ale viac vzadu. Šijové svaly sú držaním hlavy viac napínané. Ochabnutie svalov v oblasti krčnej chrbtice spôsobuje zhoršenie dýchania do pľúcnych hrotov, bolesti v krčnej chrbtici, bolesti hlavy. Masážou krčnej chrbtice uvoľňujeme svaly šije, ktoré sú neustále napäté držaním hlavy, ale aj psychickým napätím a stresom. Uvoľnením zlepšujeme dýchanie do hornej časti pľúc, krvný obeh v oblasti hlavy, masáž pomáha pri bolestiach, liečivo pôsobí na hlasivky a štítnu žľazu.


7. Masáž celej chrbtice
Po postupnej masáži je chrbtica a chrbtové svalstvo dostatočne prekrvené a uvoľnené. Na záver môžeme premasírovať celú chrbticu kolísavým pohybom bez odrážania - pohyb je pomalý a rovnomerný. Masážou aktivizujeme všetky energetické dráhy pozdĺž chrbtice, v celom tele rozprúdime životnú energiu.