Umenie nepodľahnúť stresu - protistresové techniky

Ak stres pôsobí dlhodobo, môže zanechať následky na našom fyzickom aj psychickom zdraví. Existujú jednoduché spôsoby a techniky, ktorými sa môžeme brániť škodlivým účinkom stresu a nájsť cestu k spokojnosti.

Aktivita

Obnovme telesnú aktivitu. Výskumy ukázali, že pohodlnosť je častejšou príčinou obezity ako chuť do jedla. Telesný pohyb je najúčinnejším urýchľovačom metabolizmu. Najjednoduchší, neškodný a najprirodzenejší spôsob kondičného tréningu je rýchla pešia chôdza. Pravidelné denné prechádzky vám zaručia účinnejšie spaľovanie tukov, zlepšenie činnosti srdca a pľúc, prehĺbenie dýchania. Zabezpečia pocit sviežosti, zostaneme čulí a vnímaví. Ak máme počas dňa málo času na prechádzky pre zdravie, alebo pre inú pohybovú aktivitu, využime každú možnosť pešej chôdze.

Cvičenie

Nájdime si každý deň čas na pohyb, cvičenie. Každému z nás vyhovuje iná pohybová aktivita, mali by sme rešpektovať svoj temperament, zdravotný stav, svoju pohyblivosť. Radšej 20 minút pohybu denne ako 2 hodiny raz za týždeň. Precvičme všetky svaly tela, všetky kĺby a šľachy, čím zároveň premasírujeme aj všetky cievy a nervy. Pri pohybe sa vylučujú endorfíny - hormóny šťastia, ktoré vyvolávajú príjemné pocity a tým chránia organizmus pred negatívnymi účinkami stresu. Na vylučovanie endorfínov blahodárne vplýva aj slnko a čerstvý vzduch, preto cvičenie vonku je oveľa účinnejšie a prospešnejšie. Pri každom cvičení sa koncentrujme na dýchanie, na prácu svalov a kĺbov. Vnímanie každého nádychu a výdychu nám uľahčuje pohyb a pomáha precítiť jeho blahodárne účinky na zdravie. Aj pravidelným cvičením krátkej zostavy nenáročných cvikov sa dopracujeme k dobrej fyzickej kondícii, pevnému svalstvu, dobrej pohyblivosti kĺbov a k psychickej pohode.

Čerstvý vzduch

Nadýchajme sa čerstvého vzduchu, najlepšie v pohybe, aby sme pocítili obnovu krvi, okysličenie celého tela. Dostatok čerstvého vzduchu precítime ako ľahšie dýchanie a pohybovanie, oživenie pamäti a myslenia, zlepšenie nálady, zoslabenie bolesti. Naozaj čerstvý vzduch - to je živá zem, jej liečivá zeleň, napĺňajúca priestor čarovným žiarením, to sú polia, lesy, jazerá a rieky, hory a moria. Doprajme si čo najčastejšie prechádzku v prírode, ak je to možné, najlepšie každý deň. Pri prechádzke sa aspoň chvíľu venujme len sebe. Zhlboka dýchajme s predstavou očisťovania organizmu - s každým nádychom prijímame liečivú očisťujúcu energiu, kyslík, ktorý urýchľuje všetky životne dôležité procesy v tele: trávenie, vstrebávanie živín a vylučovanie.

Optimálna hmotnosť

Zbavme sa záťaže. Ak máme nadváhu, nosíme so sebou nebezpečné bremeno. Váha zvýšená o desať percent znamená pre nás dvojnásobne vyššie riziko chronickej únavy, dýchavičnosti, reumatických bolestí, srdcovo cievnych ťažkostí, cukrovky. Prebytočné kilogramy nám skracujú život, zmenšujú energetické rezervy a zhoršujú náladu.

 

 

 

 

Striedmosť v jedle

Doprajme si pocit samovoľnej chuti do jedla. Jedzme až vtedy, keď pocítime skutočný hlad. Jedzme v kľude, pomaly, potravu dobre prežúvajme. Každý živý organizmus je kedykoľvek pripravený znášať nedostatok potravy, nie je však pripravený na dlhodobý nadbytok. Oveľa viac trpíme z nadbytku jedla, ako z nedostatku. Náš jedálny lístok nech tvoria prevažne jedlá z obilnín a strukovín, denne zelenina a ovocie. Nášmu zdraviu prospieva, ak znížime príjem živočíšnych bielkovín, tukov, cukru a vhodne kombinujeme potraviny. Zlepší sa tým trávenie aj vylučovanie, pocítime príliv energie, väčší výkon a výdrž.

Pitný režim

Nešetrime vodou na pitie ani na kúpeľ. Vypime jej 1,8 až 2,4 litra denne. Každý deň začnime pohárom vody. Podľa najnovších výskumov voda, ktorá si zachovala kryštalickú mriežku ľadu, pôsobí na organizmus ako biostimulátor. Ak chceme vyskúšať povzbudzujúce a liečivé účinky roztopenej vody z ľadu, mali by sme piť denne 2 až 3 poháre, najlepšie aj s kúskami ľadu. Pri slabšej odolnosti si na ľadovú vodu zvykáme postupne. Prvý pohár pijeme ráno hodinu pred jedlom, ďalšie počas dňa, vždy hodinu pred jedlom. Podľa predbežných výskumov je roztopená voda účinná pri srdečných bolestiach, zastavuje krvácanie pri hemoroidoch, podporuje liečbu kŕčových žíl a ich zápalov. Zaujímavé pozitívne výsledky boli zaznamenané aj pri liečení obezity a celkovom omladení organizmu.

Otužovanie

Vystavme svoje telo denne citeľnej zmene teploty. Naša pokožka je najrozmernejším a určite jedným zo životne najdôležitejších orgánov nášho tela. Kožou sa reguluje telesná teplota, udržuje sa stabilný krvný tlak a zabraňuje nadmernej strate tekutín. Príroda nás nevybavila na pohodlný život, ktoré so sebou prináša civilizácia. Žijeme v takmer skleníkovom prostredí - v prekúrených, pred čerstvým vzduchom chránených domoch. Toto ustavičné teplo je unavujúce, spomaľuje myslenie a oslabuje telo. Pre naše zdravie sú vhodné striedavé teplé a studené ranné sprchy, striedavé kúpele, parná alebo suchá sauna. Je to blahodárna gymnastika pre naše cievy, zlepší sa krvný obeh a tým aj okysličovanie, výživa a regenerácia celého tela. Striedanie teplôt pôsobí blahodárne aj na pokožku tváre a celého tela. Pokožka si dlho zachováva pružnosť, vláčnosť a sviežu farbu. Tepelné kontrasty sú pre telo rovnako nevyhnutné ako striedanie dňa a noci. Ľudia odjakživa pripisovali studeným kúpeľom omladzovaciu silu. Pravidelné denné kúpanie v studenej vode zvyšuje látkovú výmenu až o 80%. Ranný studený kúpeľ, po ktorom sa silno vyutierame do sucha tak, že pokožka sčervenie, stimuluje dýchanie, zbaví pľúca opotrebovaného vzduchu a podporuje krvný obeh. Nepodľahnime obavám, že v studenej vode prechladneme. Prechladnúť sa dá tak v teple ako aj v chlade. Naopak - pokiaľ sme zdraví, môžu nám studené kúpele prospieť.

Vodoliečba

Doprajme si vodné procedúry na očistu a upokojenie. Koža je plošne najväčší orgán na vylučovanie odpadových látok. A tie sa z tela najlepšie vylučujú vodnými procedúrami, ako sú obklady, kúpele, pary, zábaly a sauny. Veľmi účinné sú mokré obklady. Mokrú, dobre vyžmýkanú plachtu podložíme igelitom a zabalíme sa do nej a prikryjeme vlnenou dekou na 45 až 60 minút. Obklad pomáha pri bolestiach chrbta, horúčkach, plynatosti, návaloch krvi. Do teplého kúpeľa je vhodné pridávať rôzne odvary z bylín, ktoré posilňujú a ukľudňujú organizmus a podporujú liečbu ochorení. Odvar z prasličky roľnej pomáha liečiť rany, ktoré sa zle hoja, odvar z harmančeka ukľudňuje, znižuje nervozitu a odstraňuje kŕče, odvar z borovicových vetvičiek pôsobí liečivo na srdce, zápaly nervov a nespavosť. Na očisťujúci kúpeľ je vhodná aj soľ (na jednu vaňu môžeme až 2 kg soli). Dráždi síce pokožku, ale najúčinnejšie odvádza škodlivé látky z tela - hĺbkovo čistí vnútorné orgány, lieči reumatizmus.

Relaxácia

Okrem nočného spánku si doprajme aspoň 15 až 20 minút úplné uvoľnenie svalov a upokojenie mysle. Ponorme sa do stavu relaxácie a každý deň sa stretnime sami so sebou. Ráno, ešte skôr, ako sa úplne prebudíme, v príjemnom polospánku si vytvorme pozitívny obraz práve začínajúceho dňa, predstavíme si, že očakávané udalosti sa odohrávajú podľa našich predstáv a želaní, všetko, čo prinesie nový deň, prijmeme s radosťou. Potom otvorme oči, usmejme sa na celý svet a obdarujme úsmevom všetkých okolo nás. Relaxovať môžeme kedykoľvek počas dňa, určite si nájdeme čas, ktorý je pre nás najvhodnejší. Relaxácia je cestou k lepšiemu pochopeniu seba, k upokojeniu mysle, k zlepšeniu koncentrácie.

 

Optimizmus

Nalaďme sa optimisticky. Optimistická myseľ zvláda stres oveľa jednoduchšie a účinnejšie. Optimista nájde aj v tej najzúfalejšej situácii pozitívny uhol pohľadu - "aj to zlé je na niečo dobré". Dôležitejšie ako to, čo prežívame,  je náš vzťah k udalostiam a situáciám nášho života.

Radosť a úsmev

Nájdime si každý deň dôvod aspoň na jednu malú radosť alebo úsmev. A nenechajme si ich len pre seba. Určite nájdeme niekoho, s kým sa môžeme podeliť a úsmevy iných opätujme. Život nám poskytuje viac možností, preto berme udalosti a situácie tak, ako prichádzajú. Radujme sa z maličkostí, zo slnečného dňa, ale aj z dažďa. Usmievajme sa.