Svet relaxácie

Odpovedzme si

-  Patríme k tým, ktorí všetok svoj čas venujú práci, neustále sú v kolotoči starostí a problémov, mrzutí, s pocitom napätia a úzkosti?
-  Stáva sa nám často, že sa strhneme pri zazvonení telefónu?
-  Máme v záťažových situáciách búšenie srdca, nepríjemný pocit tlaku v oblasti žalúdka?
-  Aj napriek pocitu únavy ťažko zaspávame, náš spánok je povrchný, zobúdzame sa unavení?
Každé naše "áno" je varovaním pred stresom a vyčerpaním, stavom, kedy plytváme zásobami svojej energie, znižuje sa obranyschopnosť nášho organizmu, začíname sa cítiť mizerne fyzicky aj psychicky. Čoraz častejšie návštevy lekára sú tiež signálom, že niečo nie je v poriadku. Berieme si na zodpovednosť viac než sme schopní uniesť pri zachovaní zdravia tela a psychickej pohody. Mnohí trpíme pocitom nenahraditeľnosti.
Ak prijmeme, že sústavná námaha sa nemôže stať prirodzenou súčasťou nášho života, že po každom napätí nevyhnutne musí nastať uvoľnenie, máme šancu byť vitálnym a vyrovnaným človekom, nájsť cestu a spôsob ako žiť lepšie, plnohodnotnejšie.

Čas pre seba

Ak chceme v živote dosiahnuť vytýčený cieľ, potrebujeme zapojiť všetky svoje sily, byť vytrvalí a húževnatí. Rovnako dôležité však je, aby sme každú činnosť pravidelne prerušovali a dopriali si odpočinok a uvoľnenie. Naučme sa pravidelne denne vykonávať relaxačné techniky proti stresu. Sú jednoduché a veľmi účinné pri prekonávaní únavy a celkového vyčerpania.

Potreba uvoľnenia

Jedným z telesných prejavov stresu je svalové napätie. Ak pretrváva viac hodín, svaly majú tendenciu "zvyknúť" si naň a tento stav sa pre ne stáva prirodzeným a normálnym. Výsledkom sú často sa vyskytujúce bolesti hlavy, chrbta, krku a ramien. Práve relaxačné cvičenia nám pomáhajú vnímať napätie, ktoré nám spôsobuje bolesť. Okrem okamžitej úľavy v dôsledku uvoľnenia svalstva nám relaxácia dodáva aj lepšiu výkonnosť a pocit sebaovládania. Postupne vnímame svoje napätie ako riešiteľný problém, a nie ako niečo, čo sa nám vymyká spod kontroly.
Najlepším oddychom je pre nás hlboký, pokojný spánok, ktorý posilňuje imunitný systém, a prináša celkovú regeneráciu tela aj psychiky. Je pre nás žiadúce navodiť si kedykoľvek počas dňa stav hlbokej relaxácie, stav príjemného polospánku, ponorenie sa do sveta predstáv a fantázie. Každé napätie, rozčúlenie, zlosť, žiaľ znamená pre nás veľkú stratu životnej energie. Pravidelným opakovaním relaxácie si v akejkoľvek situácii dokážeme uvedomiť napätie a pomerne rýchlo sa uvoľniť.

Príliv energie

Naučiť sa relaxovať má veľký význam pri únave, extrémnom vypätí a námahe, pri ochorení. V týchto situáciách väčšinou siahame po káve, tabletkách, hoci mnohokrát by stačilo vedome relaxovať, približne desať až dvadsať minút. Uvoľnenie napätia, prehĺbenie dýchania a navodenie pravidelného vnútorného rytmu organizmu vedie rýchlo a bezpečne, bez negatívnych vedľajších účinkov, k celkovej telesnej a duševnej regenerácii. V stave relaxácie dosiahneme príliv vitálnej životnej energie.

Vydýchajme stres

Keď sa dostaneme do stresu, náš dych sa zrýchľuje. Táto reakcia sa automaticky spúšťa pod vplyvom stresu. Zrýchlenie dychu nastáva aj bez zvýšenej fyzickej námahy. Len čo stresová situácia pominie, dych sa vracia do normálu. Ak však stres pretrváva, môže byť príčinou nesprávnych dychových návykov.
Venujme preto každý deň niekoľko minút dychovému cvičeniu - vonku alebo v dobre vetranej miestnosti. Urobme sériu 20 hlbokých nádychov a pomalých výdychov. Dýchajme vedome, so zatvorenými očami - uvedomujme si nádych aj výdych. Dodáme kyslík a vitálnu energiu všetkým bunkám nášho tela a vytvárame si návyk správneho dýchania - dýchame pravidelne, zhlboka a pokojne.

Relaxácia prakticky

1. Ľahnite si na chrbát, nohy mierne od seba, ruky vyrovnané, dlane nahor.
2. Uvedomte si príjemnú polohu, ležte pokojne, nehybne, oči zatvorte.
3. Uvedomte si, že dýchate, nezasahujte, neovládajte dych, len ho pozorujte. Vnímajte uvoľňovanie celého tela.
4. Vedome, postupne uvoľnite celé telo: prsty na nohách, chodidlá, päty, členky, lýtka, kolená, stehná, bedrové kĺby, brušné svaly, sedacie svaly, svaly hrudníka, chrbát, ramená, nadlaktia, lakte, predlaktia, zápästia, dlane, chrbát rúk, prsty, šiju, krk, čelo, pokožku hlavy, oči, nos, líca, uši, pery, zuby, ďasná, jazyk, bradu, sánku. (Každú časť tela precítime a s výdychom uvoľníme.)
5. Cítite príjemnú tiaž a teplo v celom tele. Dýchajte zhlboka, pomaly, plynulo. Cítite, ako sa ponárate stále hlbšie do stavu relaxácie, do príjemného polospánku.
6. Predstavte si niečo, čo by ste chceli dokázať. Predstavte si, že už k tomu došlo. Predstavte si to čo najzreteľnejšie.
7. Teraz svoju predstavu uzavrite do ružovej bubliny, vložte do nej svoj cieľ. Ružová je vibrácia srdca. Všetko, čo obklopuje ružová farba, je pre Vás pozitívne, je prínosom.
8. Pustite bublinu a predstavujte si, ako pláva vesmírom a vo vnútri obsahuje Vašu predstavu. Bublina je voľná, pláva vesmírom, priťahuje a hromadí pozitívnu energiu potrebnú na splnenie predstavy vo svojom vnútri.
9. Relaxáciu pomaly ukončite. Zhlboka sa nadýchnite, rozhýbte prsty na nohách a na rukách, natiahnite svaly celého tela, pretrite si dlane, priložte ich na oči, oči otvorte, usmejte sa a pomasírujte si tvár.

Odporúčame nahrať si tento text tichým, pokojným a pomalým hlasom. Budete milo prekvapení, ako vás váš vlastný hlas príjemne uvoľní. Želáme vám, aby sa relaxácia stala prirodzenou súčasťou vášho života. Alebo využite ponuku CD Relaxujte s MONADOU I. od našich lektoriek.