Ranný rituál pre zdravie

Sú aj takéto dni. Prebudí nás zvonenie budíka a naše prvé myšlienky patria uvedomeniu, že sa nám nechce vstávať. Napriek tomu, že je ráno, máme nepochopiteľný pocit únavy, cítime stuhnutú chrbticu a kĺby. Pred vnútorným zrakom sa nám ako na filmovom plátne odvíja nie práve optimistický scenár začínajúceho dňa. Často si doprajeme ešte "päť minút" spánku, z ktorých je aj polhodinka . A potom to začína, v strese a náhlení ... ranná hygiena, niečo na seba, raňajky, cesta do práce... Že náš deň bude práve taký, ako ho ráno začneme? Ale kde vziať čas na všetky tie ranné rituály pre zdravie, krásu, pohodu?

Ak sme ochotní vzdať sa polhodinky ranného spánku, tu je možnosť, ako si spríjemniť každý deň, upevniť zdravie a posilniť obranyschopnosť organizmu, predĺžiť mladosť a život.

1. Naučme sa používať biologický budík (ak nám funguje, je to výborné!). Večer v polospánku so zatvorenými očami si predstavíme hodiny a na nich čas, kedy sa chceme zobudiť, napr. šesť hodín a povieme si v duchu: "Ráno sa zobudím o šiestej hodine" Učme sa tento spôsob budenia používať najskôr cez víkend a ako poistku si nadstavme o pár minút neskôr aj budík. Po čase prestane byť zobúdzanie pre nás stresom, stane sa príjemným privítaním nového dňa.
2. Nevyskočme hneď z postele na rovné nohy. Ešte so zatvorenými očami v príjemnom polospánku si predstavme, že očakávané udalosti dnešného dňa dopadnú pozitívne, podľa našej predstavy. "Čaká ma príjemný deň" "Pokojne prijmem všetko, čo mi dnešný deň prinesie"
3. Prebudíme svoje stuhnuté telo. Najprv sa 10-krát zhlboka nadýchneme a pomaly vydýchneme (nádych aj výdych nosom) a nasleduje naťahovanie - oči máme zatvorené, sústredíme sa na pocity v chrbtici, v kĺboch a svaloch celého tela:

  • vzpažíme a s nádychom natiahneme pravú ruku aj pravú nohu súčasne, s výdychom pripažíme a uvoľníme sa - striedavo, 3-krát obidve strany; (pri všetkých cvikoch pri naťahovaní nohy prepíname dopredu pätu, aby sme natiahli stiahnuté zadné svaly);
  • vzpažíme a natiahneme krížom pravú ruku a ľavú nohu, s výdychom pripažíme a uvoľníme sa - striedavo, 3-krát obidve strany;
  • vzpažíme a súčasne s nádychom natiahneme obidve ruky aj nohy, napneme svaly celého tela, s výdychom pripažíme a uvoľníme sa - opakujeme 3-krát. Vstaneme pomaly a s úsmevom. Stačí niekoľko dní a pocítime lepšiu ohybnosť celého tela, prekrvením svalov a kĺbov zlepšíme okysličenie a výživu buniek a rozprúdime v tele životnú energiu.

4. Ranná očista tela.

  • Čistenie zubov je neodmysliteľnou súčasťou rannej hygieny, pridajme k nemu aj masáž zubných lôžok (upevňuje zuby - prevencia proti paradentóze): spojme vrchnú a spodnú čeľusť, zuby oproti sebe a 10-krát s nádychom stlačíme, výdrž a s výdychom uvoľnime.
  • Čistením jazyka odstránime hlien, ktorý je výsledkom čistenia našich vnútorných orgánov; ich energetické dráhy končia na jazyku od pľúc na hrote jazyka až po hrubé črevo pri koreni: pred zrkadlom vyplazíme jazyk a lyžičkou stiahneme hlien od koreňa.
  • Čistenie očí je najúčinnejšie studenou vodou - vodu naberieme do dlaní a necháme ju pôsobiť na oči a celú tvár - zopakujeme 5 až 10-krát (prekrvuje očné svaly a nervy, zlepšuje zrak, otužuje).
  • Masáž tela nasucho sisalovou žinkou prekrvuje pokožku, čistí póry od odumretých kožných buniek, podporuje očistnú a dýchaciu funkciu pokožky - pokožka je vláčna, pružná a pevná. Masírujeme najprv pravú nohu od chodidla hore, potom ľavú nohu, trup zospodu nahor k srdcu, pravú a potom ľavú ruku a nakoniec šiju a krk. Nasleduje sprcha, spočiatku začnime striedaním teplej a chladnej vody, zakončime vždy chladnou, neskôr nám nebude robiť problém stále chladnejšia voda. Každodenné sprchovanie len teplou vodou (najmä v zimnom období) je skôr kontraproduktívne.

5. Pre zdravé trávenie, štíhlu postavu a čistotu tela zvnútra.
Vytlačíme šťavu z jedného citróna, zriedime ju s 2 až 3 dl vody teploty tela (cca 37°C) a vypijeme po malých dúškoch; jeme po pol hodine až po hodine. Čím neskôr budeme raňajkovať, tým dáme telu väčšiu šancu na očistu našich životne dôležitých orgánov. Skúsme dopoludnia jesť len ovocie, prípadne ovsené vločky s ovocím alebo celozrnný chlieb s troškou masla alebo oleja. Pozitívne účinky pocítime už po týždni.