Zostavy cvikov

Načerpanie energie

Jednoduchá zostava cvikov aktivizuje svalové pletence pozdĺž celej chrbtice. Stlačením chrbtových svalov v záklone a následným natiahnutím a uvoľnením v predklone ich intenzívne prekrvujeme spolu s medzistavcovými platničkami. Pozdĺž chrbtice od kostrče až po temeno hlavy rozprúdime životnú energiu, zharmonizujeme energie živlov - spojíme energiu zeme a vody s energiou vzduchu a slnka. Vytvárame si príjemný pocit uvoľnenia a pohody.
Odporučenie: v čase od mája do konca augusta skúsme si načerpanie energie zacvičiť ráno vonku naboso na tráve s rannou rosou alebo na kameňoch, tvárou otočení k vychádzajúcemu slnku.
Upozornenie: necvičíme pri vysokom krvnom tlaku a závratoch.

Pozdrav slnku

Zostava cvikov, ktorou systematicky precvičíme celé telo. Má pozitívny účinok na celkovú kondíciu - posiľňuje svaly celého tela, najmä svaly pozdĺž chrbtice, udržuje chrbticu pevnú, pružnú a ohybnú, oživuje krvný obeh pozdĺž chrbtice aj v celom tele. Vytvárame rovnováhu vegetatívneho nervového systému, precvičujeme koncentráciu. Je to pravdepodobne najstaršia ranná rozcvička.

Pozdrav miestu

vičením prekrvujeme celé telo, pôsobíme účinne na jeho zahriatie. Chrbtica získava pevnosť a pružnosť, naťahujeme svaly na vnútornej strane chrbtice, najmä v bedrovej časti - pôsobíme proti hyperlordóze a bolestiam v krížoch. posiľňujeme kĺby rúk a nôh, šijové a hrudné svaly. Priaznivo pôsobíme na celý zažívací systém, odstraňujeme alebo zmierňujeme zápchu tým, brušná stena získava pružnosť. Priaznivo vplývame na všetky orgány v brušnej dutine (najmä na ženské pohlavné orgány). Cvičenie odporúčame pri sedavom zamestnaní. Upozornenie: cvičenie nedoporučujeme pri nádoroch zažívacích orgánov, pri pruhu, Basedowovej chorobe a pri vysokom krvnom tlaku.

Päť Tibeťanov

Cvičenie obsahuje 5 (6) prastarých tibetských rituálov, ktoré pomáhajú udržiavať energetickú rovnováhu, mladosť, vitalitu a rozvíjajú psychický potenciál človeka. Pravidelným (denným) cvičením pôsobíme priamo na sedem energetických centier organizmu - čakier, ktorými vchádza životná energia; môžeme si ich predstaviť ako vírivé silové polia. Každé z týchto siedmych energetických centier má priame prepojenie na žľazy s vnútorným vylučovaním. Cvičením podporujeme produkciu hormónov jednotlivých hormonálnych žliaz a hormóny riadia všetky funkcie v tele vrátane procesov starnutia. Spôsob, ako si udržať alebo znovu získať zdravie, mladosť a vitalitu, je pôsobenie na tieto centrá, aby sa znovu roztočili. Jedným zo spôsobov je práve cvičenie 5 Tibeťanov. Začíname minimálne 3 opakovania z každého cviku a postupne môžeme pridávať až do 21 opakovaní. Cvičenie má pozitívny účinok na chrbticu, spevňuje chrbtové svaly, zlepšuje držanie tela, spevňuje kĺby, zlepšuje trávenie aj vylučovanie - pomáha udržiavať optimálnu hmotnosť. Zlepšuje kondíciu a schopnosť koncentrácie, udržiava pohodu a dobrú náladu.

1. cvik – v stoji

 2. cvik - v ľahu na chrbte

 3. cvik – v kľaku

4. cvik – v sede s vyrovnanými nohami

 5. cvik – v ľahu na bruchu

6. cvik – v stoji

 

 

 

Očista tráviaceho traktu (šankhaprakšálana)

Mnoho ochorení pochádza zo znečistenia organizmu potravou a výlučkami vlastného metabolizmu. Jednorazová očista nevyvolá v organizme radikálnu zmenu, je to však dobrý nástup k celkovej zmene životosprávy. Pri jej pravidelnom opakovaní (4-krát do roka pri zmene ročného obdobia, prípadne aj 2-krát – na jar a na jeseň) dochádza k celkovej očiste organizmu – osviežuje sa dych aj telesný pach, zlepšuje sa spánok, čistí pokožku. Pravidelným očisťovaním sa zlepšuje trávenie a upravuje sa telesná hmotnosť. Zlepšuje sa činnosť pečene, podžalúdkovej žľazy a ostatných vnútorných orgánov, preto je očista vhodná pri liečení cukrovky, astmy, zápchy atď. Upozornenie: Cvičenie neodporúčame pri vredovej chorobe v akútnom štádiu, pri črevnej tuberkulóze, črevných nádoroch, akútnom zápale čriev, úplavici, pri zápale slepého čreva. Veľká opatrnosť sa vyžaduje pri chorobe obličiek, pečene, srdca, pri značne vysokom krvnom tlaku, glaukóme a krváca- ní do čriev.

1. Cvik na očistu žalúdka

 

 2. Cvik na očistu dvanástnika

3. Cvik na tenkého čreva

 

4. Cvik na hrubého čreva

 

5. Cvik na očistu žalúdka

Zlepšenie zraku

Bežne si neuvedomujem, že aj pohyby očí vykonávajú svaly, aké máme na celom tele – teda svaly pri- ečne pruhované, ktoré môžeme ovládať vlastnou vôľou. Pravidelné vedome riadené cvičenie očami koordinované s dýchaním, nám pomôže uchovať si dobrý zrak. Cvičením si prekrvíme okohybné svaly aj všetky zrakové tkanivá. Cviky sú vhodné pre ľudí s poruchami zraku (krátkozrakosť, ďalekozrakosť), ale aj pre všetkých, ktorí pri svojej práci vystavujú svoj zrak zvýšenej námahe – práca s počítačom, jazda autom, práca s mikroskopom, atď. Pravidelné cvičenie očných cvikov pôsobí ako prevencia aj ako liečba.

 1. Krúženie hlavou

 2. Predklon a záklon hlavy

3. Otáčanie hlavou do strán

4. Krúženie ramenami

5. Pohyby ramien dopredu a dozadu

 Prípravnú cviky, ktorými uvoľníme napätie v krčnej chrbtice, svalstvo šije a krku. Uvoľníme aj očné nervy, čo ešte viac umocní liečivý a regeneračný účinok

 6. Pohyby očami hore a dolu

7. Pohyby očami do strán

8. Pohyby očami uhlopriečne – sprava doľava a opačne

9. Krúženie očami
Cviky na prekrvenie, spevnenie a uvoľnenie okohybných svalov vo všetkých smeroch.

10. Akomodácia očnej šošovky

11. Akomodácia očnej šošovky podľa H. Benjamina
Cviky, ktorými precvičujeme prispôsobovanie oka zmene pohľadu na blízko a do diaľky

12. Masáž očnej buľvy a očných nervov
Zovrieme ruky do päste, palce sú v dlaniach. Prvým článkom ukazovákov jemne masírujeme očné buľvy
pod zatvorenými viečkami krúživým pohybom v obidvoch smeroch. Masáž je veľmi jemná, netlačíme na
oči! Cvičením prekrvujeme očné buľvy.


13. Liečba svojou vlastnou energiou
Spojíme si dlane, pretrieme ich jednu o druhú, zohrejeme a priložíme na zatvorené oči – precítime prúdenie
našej vlastnej energie, ktorá liečivo pôsobí na oči. Zlepšujeme si zrak.