Cviky v stoji

1. Chôdza na prstoch a pätách
Cvičenie pôsobí ako masáž chodidiel - cez energetické body na chodidle pôsobíme liečivo na orgány, tkanivá a žľazy celého tela. Spevňujeme klenbu chodidla, pôsobíme preventívne proti plochým nohám. Pomáhame pri správnom držaní tela pri chôdzi (stabilizujeme polohu panvy, drieku, hrudnej časti chrbta, krku a hlavy).


2. Výdych v predklone
Cvičením stimulujeme celé telo, uvoľňujeme ramenné a bedrové kĺby, posiľňujeme chrbtové svaly a naťahujeme svaly na zadnej strane nôh. Zrýchlenie krvného obehu pomáha odstraňovať únavu.


3. Vzpažovanie so skríženými rukami
Cvičením priaznivo pôsobíme na chrbtové svalstvo, zmierňujeme tuhosť svalov v oblasti ramenných kĺbov a šije, upravujeme ľahké dislokácie medzi rebrami a stavcami chrbtice. Dýchame s ľahko vtiahnutým podbruškom, čo aktivizuje stredný a spodný dych. Uvoľnené a koncentrované cvičenie upokojuje myseľ.


4. Drep s vybočenými kolenami
Cvičenie je vhodné pre ženy počas tehotenstva (uľahčuje pôrod), pomáha odstraňovať nepravidelnosti a ťažkosti pri menštruácii. Napíname a spevňujeme svaly na vnútornej strane nôh, posiľňujeme väzy a šľachy kolien, pôsobíme na spevnenie svalov panvového dna.


5. Torzné vytáčanie
Zlepšujeme pohyblivosť a pružnosť chrbtice, precvičujeme dýchanie do spodnej časti pľúc (bráničný dych). Cvičenie má vyrovnávajúci účinok na chrbticu.


6. Polovičný kruh
Posiľňujeme a naťahujeme sedacie svaly, chrbtové a šikmé brušné svaly, priaznivo pôsobíme na bedrové kĺby, naťahujeme väzy predkolenia. Cvičenie pomáha odstraňovať prebytočný tuk z bokov.


7. Dvojitý trojuholník
Cvičenie rozpína hrudník a uvoľňuje napätie v hornej časti hrudníka. Je vhodné pre deti počas rastu ale aj pre všetkých s nesprávnym držaním tela, posiľňuje chrbtové svaly a chráni pred guľatým chrbtom. Naťahujeme svaly a šľachy na zadnej strane nôh. Cvičenie je vhodné aj pri alergiách súvisiacich s dýchacími cestami, najmä pri astme. V polohe v predklone prekrvujeme hlavu a mozog - môže čiastočne nahradiť stoj na hlave. Prekrvením hlavy pôsobíme proti vráskam a predčasnému šediveniu - cvičenie patrí medzi omladzujúce cviky.

 


8. Trojuholník - úklon s rukou pod pazuchou


9. Trojuholník - úklon s rukou v upažení


10. Trojuholník - úklon s rukou vo vzpažení


11. Trojuholník - predklon s rukou k opačnej nohe
Cvičenie je jedným z najúčinnejších na natiahnutie skráteného štvorhlavého bedrového svalu, svalov vnútornej strany stehien a väzov bedrových kĺbov. Hlbokým dýchaním v úklone pôsobíme až do najhlbších vrstiev svalov pozdĺž chrbtice. Cvičenie je veľmi účinné pri skolióze chrbtice. Pri zápche odporúčame vypiť pred cvičením 1 až 2 šálky mierne osolenej vlažnej vody.


12. Stoj na jednej nohe - koncentrácia
Cvičenie má vynikajúci účinok pri ochabnutí svalstva nôh, zlepšujeme schopnosť koncentrácie, pôsobíme na vytváranie rovnováhy nervového systému. Cvičenie pôsobí účinne aj na kolená, stehná, lýtka a chrbtové svaly.


13. Orol
Cvičením zlepšujeme rovnováhu tela aj mysle, posiľňujeme zmysel pre rovnováhu, precvičujeme svalstvo celého tela. Cvičením priaznivo pôsobíme na mužské pohlavné orgány a odporúča sa pri ťažkostiach s prostatou.