Cviky v ľahu na bruchu

1. Zdvíhanie nohy
Precvičujeme nohy - zlepšujeme pohyblivosť bedrových kĺbov, posilňujeme svaly na nohách, spevňujeme sedacie svaly a svaly dolnej časti chrbta. Pôsobíme priaznivo na sedací nerv, posilňujeme orgány v brušnej dutine a stimulujeme k činnosti žľazy s vnútorným vylučovaním.

Podstata 2. až 10. cviku je veľmi podobná - cvičíme v ľahu na bruchu s čelom na podložke prípadne na rukách), mení sa len poloha rúk. Nohy máme vyrovnané na podložke. Postupné zdvíhanie hornej časti tela do záklonu zlepšuje ohybnosť hornej časti chrbtice a spevňuje celý svalový korzet chrbta. Pevné a pružné svalové pletence udržiavajú stavce chrbtice v správnej polohe, zabraňujú "vyskakovaniu" platničiek a nesprávnemu držaniu tela. Cvičenia podnecujú k hlbokému dýchaniu, čo dosiahneme hlavne tlakom na nervové spoje v chrbtici. Vyrovnávame guľatý chrbát, ktorý sa vytvára v detstve a v dospievaní pri zhrbenom sedení. Cviky sú aj výbornou liečivou masážou vnútorných orgánov.


2. Záklon s rukami pod čelom


3. Záklon s rukami v tyl


4. Záklon s rukami do svietnika


5. Záklon s rukami v tvare stiahnutých motýlích krídel


6. Záklon s rukami v tvare roztiahnutých motýlích krídel


7. Záklon s rukami do V


8. Záklon s rukami rovnobežne


9. Záklon s rukami v upažení


10. Záklon s rukami za chrbtom


11. Loďka na bruchu s rukami pod čelom
Cvičením posiľňujeme chrbtové svalstvo, zvlášť svaly v hrudnej časti chrbtice, driek a sedacie svaly, naťahujeme stehnovo-panvové ohýbače.


12. Loďka na bruchu s vyrovnanými rukami
Zdvíhaním vyrovnaných rúk od podložky účinne naťahuje prsné svaly, spevňujeme aj svaly v oblasti ramenných kĺbov, krčné a šijové svaly.


13. Kobra
Cvičením napíname oblasť pečene, pôsobíme na správnu činnosť obličiek, posiľňujeme chrbtové a šijové svaly. Vhodné pre ľudí so sedavým zamestnaním.


14. Kobylka
Pri cvičení dochádza k tlaku na vnútorné orgány, čo pôsobí liečivo pri žalúdočných problémoch spôsobených prekyslením. Stimuluje obličky, posiľňuje brušné a chrbtové svaly, odstraňuje prebytočné tukové vrstvy na sedacích svaloch.


15. Luk
Cvičenie liečivo pôsobí pri bolesti a stuhnutí chrbtice a chrbtových svalov; masírujeme svaly na bruchu a hrudníku. Upozornenie: necvičíme pri pruhu a krátko po poranení alebo operácii v oblasti brucha alebo chrbtice.


16. Srnka
Veľmi účinný cvik na chrbticu, pomáha pri odstraňovaní žalúdočných ťažkostí, podporuje liečbu pri zápale ischiatického nervu, precvičuje kolenné kĺby - vracia im pružnosť, podporuje schopnosť koncentrácie, uvoľňuje celé telo.


17. Tigria relaxácie
Veľmi príjemná relaxačná poloha, uvoľňuje celú chrbticu, najmä jej bedrovú (krížovú) časť. Účinne pôsobí pri pocite napätia, prípadne bolesti, v bedrovej časti chrbtice.