Charakteristika živlov

Tisícročia spája astrológia ľudské osudy s postavením hviezd. Podrobne skúma a má bohaté vedomosti nielen o vesmíre, o postavení a pohybe planét a hviezd, ale aj o ľudskej duši. Dávni učenci rozčlenili nočnú oblohu okolo Zeme na dvanásť výsečí - znamení. Pomenovali ich podľa zvierat (Baran, Býk) alebo určitého symbolu (Blíženci, Váhy).

Živly znamení

Živly sú prapôvodné esencie, z ktorých bol stvorený svet - oheň, zem vzduch a voda. Najprv ich bežne používali lekári, bylinári a filozofi k rozlíšeniu prírodných javov a procesov. S živlovou symbolikou dodnes pracuje akupunktúra, ájurvéda, joga. Štyri základné živly vznikli podľa antickej prírodnej filozofie kombináciou prakvalít: oheň - zo sucha a tepla,zem - zo sucha a chladu, vzduch - z vlhka a tepla, voda - z vlhka a chladu.
Astrológia vychádza tiež z týchto princípov a každému znameniu zverokruhu prideľuje jeden zo základných živlov:
Oheň - Baran, Lev, Strelec
Zem - Býk, Panna, Kozorožec
Vzduch - Blíženci, Váhy, Vodnár
Voda - Rak, Škorpión, Ryby
Celý zverokruh možno rozdeliť na 4 kvadranty, rozdelené rovnodennosťami (jarná - 21.3., jesenná - 23.9.) a slnovratmi (letný - 21.6. a zimný - 21.12.) na 4 ročné obdobia. V každom ročnom období sú 3 znamenia zverokruhu, ktoré majú spoločný vnútorný živel: jar - vodu, leto - vzduch, jeseň - zem, zima - oheň. Vnútorný živel bližšie charakterizuje jednotlivé znamenia a podľa neho sa rozlišujú tiež znamenia s rovnakým základným živlom.

Polarita

Zamenia zverokruhu majú podľa živlov dvojakú polaritu:
kladnú (mužskú) JANG - živly vzduch (slabý JANG) a oheň (silný JANG); energia Slnka - svetlo, sucho, teplo; vlastnosti - tvorivosť, vôľu, aktivitu
zápornú (ženskú) JIN - živly zem (slabý JIN) a voda (silný JIN); energia Mesiaca - tma, vlhko, chlad; vlastnosti - ochranu, vnímavosť, pasivitu

Temperament

Hippokratés, ktorého prísaha je dodnes základom lekárskej etiky, vytvoril zo štyroch živlov základ učenia o štyroch telesných šťavách. Z neho sa vyvinulo učenie o štyroch temperamentoch, ktoré bolo predchodcom západnej psychológie. Priradenie jednotlivých temperamentov k štyrom živlom:
oheň - cholerik (extrovert, labilný)
vzduch - sangvinik (extrovert, stabilný)
zem - flegmatik (introvert, stabilný)
voda - melancholik (introvert, labilný)